تایلندتایلند

درباره کشور

پادشاهی تایلند، یکی از کشورهای مهم واقع در جنوب شرقی آسیا است. تایلند یکی از مقاصد محبوب گردشگری برای توریست ها و گردشگران سراسر جهان است و در میان ایرانیان نیز، تور اقساطی تایلند محبوبیت زیادی دارد. بسیاری از ایرانیان هر ساله برای داشتن یک سفر تفریحی از تور تایلند استفاده کرده و از مکان های تاریخی، طبیعت زیبا و سواحل جذاب تایلند بازدید می کنند.

تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه‌ جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیاست. این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه‌ است. تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه‌ جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیاست. این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه‌ است.

زبان رسمی کشور تایلندی، پایتخت و همچنین پر جمعیت‌ترین شهر آن بانکوک و مذهب حدود ۹۵ درصد مردم بودایی است. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی «لبخند» نیز هست. این کشور با مساحت حدود ۵۱۳ هزار کیلومتر حدود ۶۴ میلیون نفر را در خود جای داده‌است.

معرفی

کشور تایلند جز کشورهای با قدمت آسیا به حساب می آید. کلمه تایلند Thailand از دو عبارت Thi و land گرفته شده است و به معانی سرزمین مردمان تای (آزاده) است. تایلند از آب و هوای معتدل و مناسبی برخوردار است و هم چنین به دلیل داشتن قدمت زیاد، دارای آثار تاریخی و فرهنگی متعددی است. داشتن سواحل زیبا و طبیعت بکر در کنار روابط خوب با سایر کشورها، تایلند را به یکی از مراکز تفریحی و گردشگری محبوب تبدیل کرده است.

آب و هوای کشور تایلند

آب و هوای گرمسیری با سه فصل متمایز گرم و خشک، بارانی و خنک فصل گرم و خشک از ماه مارس تا ماه مه ادامه دارد در این فصل متوسط درجه حرارت ۳۴ درجه سلسیوس است و رطوبت هوا ۷۵٪ ست. فصل بارانی از ماه ژوئن تا ماه اکتبر ادامه دارد و متوسط درجه حرارت به ۲۹ درجه سلسیوس و میزان رطوبت به ۸۷٪ افزایش می‌یابد. فصل خنک از ماه نوامبر تا فوریه‌ است. در این فصل درجه حرارت بین ۲۰ تا ۳۲ درجه سلسیوس در نوسان است. کائوچو، قلع، تنگستن، الوار چوبی، سرب، سنگ گچ، ذغال سنگ، فلوراید، زمین های کشاورزی جز منابع طبیعی است که در تایلند وجود دارد.

همان طور که پیش از این ذکر شد، قسمت گسترده ای از تایلند همسایه خلیج تایلند است. بنابراین آب و هوای بیشتر مناطق این کشور معتدل بوده و خاک آن نیز حاصل خیز است. البته آب و هوای نقاط مختلف و شهرهای گوناگون این کشور گاهی تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. برای مثال شهر بانکوک هوایی عمدتا گرم و مرطوب دارد و پاتایا تقریبا همه روزهای سال گرم است. در حالی که آب و هوای سامویی بیشتر مرطوب است.

رزرو تور اقساطی بانکوک و سفر به سرزمین لبخندها

زبان مردم تایلند

زبان تایلندی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های شرق آسیاست و بیشتر مردم تایلند به این زبان صحبت می‌کنند هرچند گویش‌های قومی و منطقه‌ای بسیاری نیز در نقاط مختلف این کشور وجود دارند. تایلندی زبان رسمی این کشور است و الفبای مخصوص خود را دارد. زبان گفتاری و نوشتاری این کشور کاملا برای کسانی که به این کشور سفر می‌کنند، غیر قابل فهم است با اینکه زبان انگلیسی در مدارس تایلند آموزش داده می‌شود، اما میزان تسلط به آن میان مردم این کشور چندان زیاد نیست.

با این وجود در بیشتر هتل‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های این کشور، انگلیسی و برخی از زبان‌های اروپایی استفاده می‌شود و اسامی خیابان‌ها نیز به هر دو زبان انگلیسی و تایلندی هستند. هر چند یادگیری این زبان ساده نیست اما کسانی که به این کشور سفر می‌کنند، با یادگیری واژگان اندک می‌توانند تجربه دلپذیرتری داشته باشند به ویژه اینکه مردم این کشور انتظار ندارند خارجیان زبان آنها را بدانند و از این رو بسیار شگفت زده شده و به آنها می‌گویند که بسیار خوب صحبت می کنند.

دین مردم تایلند

۹۵٪ جمعیت بودایی، ۴٪ مسلمان و یک درصد باقیمانده سایر ادیان و مذاهب در مناطق خاصی از تایلند، اکثریت جمعیت با مسلمان است که بزرگترین اقلیت مذهبی تایلند بوده و در اجتماعاتی مجزا از غیر مسلمانان زندگی می‌کنند. مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از یک درصد جمعیت تایلند را تشکیل می‌دهند و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می‌کنند. استان پوکت یا فوکت یکی از استانهای کشور تایلند است.

با تور اقساطی پاتایا امروز سفر کن و هزینه اش را 10 ماه بعد پرداخت کن!

مساحت

مساحت آن 543 کیلومترمربع می‌باشد. جمعیت این استان در سال ۲۰۰۰ بالغ بر ۳۲۱۰۰۰ نفر برآورد شده است. استان پوکت نظر تقسیمات کشوری بخشی از ناحیه جنوب تایلند به حساب می آید. مرکز این استان شهر پوکت است. شهر پاتایا در فاصله ۱۶۵ کیلومتری و در جنوب شرقی شهر بانکوک قرار دارد شهر پاتایا با بازدید بیش از 5/5 میلیون توریست خارجی در سال که بیشتر آنان را مردان تشکیل می‌دهند. خیابان واکینگ استریت، جزیره مرجانی پای، آکواریوم و دنیای زیر آب، کوه بودا، باغ وحش ببرها، باغ استوایی، موزه ریپلی، مینی سیام از جمله جاهای دیدنی تایلند بشمار می روند. واحد پول تایلند، بات تایلند است.

مساحت کشور تایلند 513120 کیلومتر مربع اعلام شده است. تایلند از نظر مساحت جز کشورهای متوسط حساب شده و در رده 50م کشورهای جهان قرار دارد. بخش عظیمی از سرزمین های تایلند در مجاورت خلیج تایلند قرار دارد.

کدام قاره است؟

تایلند در بخش جنوب شرقی آسیا قرار دارد. این کشور از سمت شمال با برمه و لائوس همسایه است. مالزی همسایه جنوبی تایلند است و میانمار نیز از سمت غرب با این کشور همسایه است.

پایتخت

شهر بانکوک، مهم ترین و پرجمعیت ترین شهر تایلند است که به عنوان پایتخت این کشور شناخته می شود. بانکوک دارای مراکز خرید و تجاری متعددی است و بسیرای از امکانات و منابع کشور تایلند در این شهر تجمع یافته اند. از دیگر شهرهای مهم تایلند می توان پاتایا، پوکت و جزیره ساموئی را نام برد.

جمعیت

مطابق آخرین آمارهای سرشماری، جمعیت کشور تایلند چیزی در حدود 70 میلیون نفر است. از این جمعیت کسری معادل سه چهارم آن را قوم تایی تشکیل می دهند. چینی ها حدود 15 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اند و از سایر اقوام و کشورها نیز مهاجرانی در تایلند حضور دارند.

هزینه زندگی

هزینه زندگی در تایلند تحت تاثیر فاکتورهایی مانند حمل و نقل، تغذیه، محل اسکان و بازدیدها و گردش ها در طول سفر قرار می گیرد. به طور کلی قیمت تور تایلند نسبت به بسیاری از تورهای دیگر بسیار ارزان تر است. برای حمل و نقل در تایلند، سیستم حمل و نقل عمومی این کشور با وجود شلوغ بودن کارایی خوبی دارد و میانگین قیمت بلیت اتوبوس ها حدود 20 بات است.

خورد و خوراک در تایلند هزینه بسیار پایینی نسبت به سایر کشورها دارد و حدودا 100 تا 150 دلار در ماه برای استفاده از غذاهای رستورانی کافی است. غذاهای خیابانی و اسنک ها بسیار ارزان بوده و قیمت یک غذای یک نفره در یک رستوران ارزان چیزی در حدود 60 بات است.

نرخ ارز

ارز رسمی تایلند با نام «بات تایلند» (baht) شناخته می شود. در حال حاضر هر یک بات تایلند نرخی معادل حدودا 120 تومان دارد. لازم به ذکر است که تبدیل واحد پول تایلند به بات در ایران کاری سخت است.

مهم ترین جاذبه ها

تایلند هم مناطق و مراکز توریستی متعددی دارد و هم از مناظر طبیعی زیبا و خوش آب و هوایی برخوردار است. هم چنین آثار تاریخی زیادی از تمدن های پیشین در این کشور به جای مانده است. بازارهای شناور در بانکوک یکی از مهم ترین جاذبه های این شهر است. در این بازارها محصولات در داخل قایق های شناور بر روی آب عرضه می شوند که جذابیت خاص خود را دارد. از دیگر مراکز مهم توریستی بانکوک می توان گراند پالاس و معبد Wat prakeaw و معبد وات آرون (وات چائنگ) را نام برد.

گراند پالاس یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا و باشکوه است که با معماری چشم نواز خود هر توریستی را به خود جذب می کند. یکی از نکات جالب این مکان این است که برای بازدید از آن لازم است لباسی آراسته و مناسب داشته باشید و گرنه اجازه بازدید به شما داده نمی شود. چیانگ مای، یکی دیگر از جاذبه های تایلند است. این کوهستان زیبا و سرسبز باشکوه ترین بخش شهر چیانگ مای محسوب می شود و پیشینه ای تاریخی و نمادین برای مردم آن منطقه دارد.

استان کرابی نیز دارای سواحل و مناظر طبیعی جذاب است که برای بازدیدکنندگان همیشه محبوب بوده است. کرابی با داشتن آب و هوایی معتدل و مطلوب، طبیعتی بکر و دست نخورده و زیبایی های گیاهی خود، از مقصد های اصلی توریست هایی است که به تایلند سفر می کنند.

خرید تور قسطی پوکت از دم قسط و بدون نیاز به ضامن

مهم ترین شهر های توریستی و تجاری

شهر بانکوک مهم ترین و پرجمعیت ترین شهر تایلند است. این شهر پایتخت کشور بوده و دارای مراکز مهم تجاری و امکانات تفریحی و توریستی گسترده ای بوده و از نظر اقتصادی نیز رشد زیادی دارد. در بانکوک بازار و بناهای تاریخی مهمی وجود دارد که مسافران از آن ها بازدید می کنند.

از دیگر شهرهای مهم تایلند، پاتایا و پوکت را می توان نام برد. پاتایا یک تفرجگاه مهم و محبوب برای توریست هاست. این شهر ساحلی علی رغم آن که از مساحت زیادی برخوردار نیست اما میزبان درصد زیادی از کسانی است که با تور تایلند به این کشور سفر می کنند. پوکت نیز شهری است با مناظر زیبا و دیدنی. بافت شهری پوکت زیبایی و جلوه خاصی دارد و سواحل و اقامتگاه های این شهر یکی از مراکز جذب گردشگران در کشور تایلند است.

یکی از استان های مهم تایلند که بازدیدکنندگان زیادی هر ساله به آن سر می زنند، کرابی است. ویژگی اصلی کرابی، طبیعت بی نظیر و منظره های فوق العاده زیبای آن است. طبیعت کرابی یکی از اصلی ترین جاذبه های تایلند است و آب و هوای مطلوب آن، بر محبوبیت آن جا افزوده است.

زبان رسمی مردم تایلند

قوم تای از دیرباز ساکنان تایلند بوده اند و اکنون نیز حدود 75 درصد جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده اند. زبان رسمی این قوم، تایلندی است. زبان انگلیسی در تایلند به عنوان زبان دوم شناخته می شود.

مشخصات کشور
قاره: آسیا
پایتخت: بانکوک
زبان رسمی: تایلندی
واحد پول: بات تایلند

شهرهای مهم

Visa Information

ویزای توریستی تایلند برای افرادی که به قصد گردشگری وارد کشور پادشاهی تایلند می‌شوند، صادر می‌شود. مدت اعتبار ویزای توریستی، سه ماه پس از صدور است و می‌توانید به مدت ٣٠ یا ٦٠ روز در تایلند اقامت داشته باشید و به اندازه‌ی مجاز گمرکی – یعنی ٣٠ کیلوگرم- بار با خودتان جا‌به‌جا کنید.

برای درخواست روادید توریستی، حضور متقاضی الزامی نیست و وقتی برای مصاحبه تعیین نمی‌شود. البته در مورد ویزای تجاری یا ویزای بلندمدت، مقررات متفاوت است و حضور متقاضی به منظور مصاحبه ضروری است.

توجه: ویزای توریستی به شما امکان کار و تجارت نمی‌دهد و در صورتی که بدون اجازه‌ی کار، اقدام به اشتغال کنید، طبق قانون با شما برخورد خواهد شد.

مدارک مورد نیاز

مدارکی که علاوه بر فرم تقاضای ویزا باید به بخش ویزای کنسولگری پادشاهی تایلند ارائه دهید، این‌ها هستند:

 • شناسنامه ایرانی و کارت ملی، کپی شناسنامه و کارت ملی کافی است.
 • گذرنامه که باید حداقل شش ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.
 • دو قطعه عکس رنگی واضح با زمینه روشن و با ابعاد ۴*۶ که کاملاً شبیه به چهره‌ی فعلی متقاضی باشد.
 • مشروح گردش حساب بانکی در سه ماه اخیر و مانده حساب (پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی همراه با مهر بانک به سفارت ارائه شود.)
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما به مقصد تایلند
 • واچر هتل برای کل مدت اقامت

ویزای کشور پادشاهی تایلند به دو صورت عادی و فوری صادر می‌شود. هزینه‌ی ویزای عادی حدود پنجاه یورو است و هزینه‌ی ویزای فوری، در زمان درخواست ویزا، توسط شرکت اقدام‌کننده مشخص می‌شود. صدور ویزای عادی یک هفته و صدور ویزای فوری یک یا دو روز کاری زمان می‌برد.

نکات مهم اخذ ویزای تایلند

 1. اگر به هر دلیلی، قصد اقامت بیشتر از مدت زمان قانونی ویزا را داشته باشید، باید به اداره‌ی مهاجرت بروید و تقاضای تمدید روادید یا تغییر نوع روادید بدهید.
 2. اگر از مدت زمان ویزای شما باقی مانده باشد و تصمیم دارید به خارج از تایلند سفر کوتاهی داشته باشید و دوباره برگردید، باید اجازه‌ی ورود مجدد بگیرید. برای دریافت این مجوز، باید به اداره‌ی مهاجرت مراجعه کنید. مدارکی که برای این کار نیاز دارید:
  · کپی گذرنامه ( صفحه‌ی اصلی، صفحه‌ی ویزا و مهر آخرین ورود)
  · فرم تکمیل شده TM-۸ که در اداره مهاجرت به شما داده می‌شود.
  · پرداخت مبلغی حدود ١٠٠٠ بات برای یک‌ بار ورود مجدد و ٣٨٠٠ بات برای چند بار ورود مجدد.
 3. ماندن در تایلند به هر دلیلی، بیشتر از مدت زمان روادید، خلاف قانون است و فرقی نمی‌کند اقامت غیرقانونی شما یک روز باشد یا یک ماه؛ اگر توسط پلیس متوقف شوید با دردسرهای زیادی روبرو خواهید شد.