مجسمه بودا در تایلند

مجسمه بودا در تایلند

شرح

کشور تایلند یکی از محبوب ترین کشورها برای توریست ها و گردشگران تور اقساطی تایلند، به خصوص گردشگران ایرانی است. این کشور آسیایی از طبیعت و آب و هوای مطلوبی برخوردار است و هم چنین جاذبه های طبیعی زیبایی در این کشور وجود دارند. یکی دیگر از جاذبه های توریستی و گردشگری تایلند، معابد این کشور است. در این میان، معبد و مجسمه بودا در تایلند یکی از محبوب ترین نقاط در میان توریست هاست.

شهر پوکت یکی از مهم ترین شهرهای کشور تایلند به حساب می آید. این شهر مناظر طبیعی بسیار چشم نوازی داشته و ساحل های آن نیز شهرت زیادی دارند. اما معابد متعددی که در پوکت قرار دارند، دست کمی از مناظر طبیعی و سواحل این شهر ندارند. برخی از این معابد قدمتی صد ساله و حتی بیشتر دارند و به همین دلیل ارزش تاریخی آن ها زیاد است. در میان معابد شهر پوتک، معبد بزرگ بودا یک معبد خاص و متفاوت به شمار می آید.

معبد بودای اعظم، بزرگ ترین مجسمه بودا در تایلند

معبد بزرگ بودا، که با نام معبد بودای اعظم نیز شناخته می شود، در تپه های شهر بزرگ و زیبای پوتک تایلند قرار گرفته است. در این منطقه مرتفع بازدیدکنندگان پشم اندازی زیبا از شهر پوتک و مناطق اطراف آن خواهند داشت. «بودای اعظم»، بزرگ ترین مجسمه بودا در تایلند نیز در این معبد قرار دارد.

مجسمه بودای بزرگ (بیگ بودا) مجسمه ای بسیار بزرگ و زیبا و باشکوه است. این مجسمه حدود 45 متر ارتفاع و 25.5 متر عرض دارد. وزن آن نیز در حدود 135 تن تخمین زده شده است. به دلیل این که این مجسمه بزرگ در تپه های مرتفع واقع شده است، از نقاط مختلف شهر پوتک می توان آن را مشاهده کرد.
از آن جا که دین اکثریت مردم در تایلند، بودایی است، بودا و مجسمه آن در این کشور تقدس بالایی دارد. این مجسمه بودا در تایلند به عنوان مهم ترین مجسمه شناخته می شود و حتی ارزش نمادین پیدا کرده است. معبد بودای بزرگ برای تمام تایلندی ها یک منطقه بسیار مهم و باارزش است.

مجسمه بودا در تایلند در سال 2007 میلادی ساخته شد. پروژه ساخت این مجسمه و توسعه و گسترش معبد آن بالغ بر 100 میلیون بات هزینه به همراه داشت که در نوع خود کم نظیر بود. شکوه و عظمت مجسمه بودا در تایلند، آن را هم برای اهالی و ساکنین تایلند مقدس کرده و هم برای توریست ها منطقه دیدنی شمرده می شود.

راهنمای سفر به تایلند و نکات ضروری سفر به کشور لبخندها

هدف اصلی ساخت مجسمه بودا در تایلند

در ساخت مجسمه بودا در تایلند، از سنگ های مرمر سفید و طلا استفاده شده است. همین موضوع موجب شده تا این مجسمه شکوه و زیبایی خیره کننده ای داشته باشد. دلیل اصلی هزینه های زیاد برای ساخت این مجسمه هم استفاده از همین مواد گران قیمت در بدنه آن بود. گفته می شود هدف اصلی از ساخت این مجسمه این بوده است که تبلیغی باشد برای دین و آیین بودایی در میان مردم تایلند و توریست هایی که به این کشور سر می زنند.

در کشور تایلند، اهمیت زیادی برای بودا و مجسمه آن قائل هستند. در نقاط مختلف تایلند شما می توانید مجسمه های بودا را در ابعاد گوناگون بیابید. اما این مجسمه بودا در تایلند که در معبد بزرگ شهر پوکت واقع شده است، کاربردی دو گانه دارد: هم به عنوان نمادی باشکوه و مقدس برای پیروان آیین بودا، هم مکانی دیدنی و توریستی برای مسافران و گردشگرانی که به این منطقه می آیند.

بازدید گردشگران تور اقساطی تایلند از مجسمه بودا 

شهر پوکت به خاطر داشتن مناظر طبیعی و سواحل جذاب و آرامش بخش، از گذشته یکی از مناطق پرجاذبه تایلند بوده است. هر ساله تعداد بسیار زیادی از مسافران و گردشگران تور اقساطی پوکت به این شهر می روند و از مناظر آن بازدید می کنند. اما به لطف فعالیت های گسترده ای که در زمینه ساخت و گسترش معابد این شهر صورت گرفته است، معابد بودایی نیز با استقبال فراوان توریست ها روبرو شده اند.

تخمین زده شده که هر روز بالغ بر 1000 نفر به این معبد سر می زنند و هم از مجسمه بودا در تایلند، هم از سایر نقاط دیدنی معبد بودای بزرگ بازدید می کنند. یکی از جاذبه های تماشایی معبد بودای بزرگ تایلند، زنگوله های طلایی رنگ موجود در این معبد است. این زنگوله های زیبا که با وزش نسیم به سر و صدا در می آیند، محیطی معنوی و آرامش بخش در معبد بودای بزرگ ایجاد کرده اند.

بر روی این زنگوله ها، ورق های زرد و طلایی رنگی متصل شده است و روی آن ورق ها کلماتی نوشته شده اند. پیروان آیین بودایی که به این معبد سر می زنند، آرزوها و خواسته های خود را بر روی این ورق های طلایی رنگ می نویسند و باور دارند که این کار باعث برآورده شدن رویاهای آن ها می شود.

چشم انداز مجسمه بودا در شهر پوکت

مجسمه بودا در تایلند، بر روی سکویی نسبتا مرتفع قرار دارد و در زیر آن سکو، یک طبقه تعبیه شده است. این طبقه برای زیارت کردن ساخته شده است. پیروان آیین بودا در این مکان به زیارت بودا و مناجات با او پرداخته و هم چنین هدایایی به محضر بودا پیشکش می کنند. این بخش از معبد بزرگ بودا برای پیروان آیین بودایی بسیار مقدس است.

یکی از ویژگی هایی که جذابیت و شکوه معبد بزرگ بودا در پوکت را چند برابر کرده است، چشم انداز آن است. معبد بودا بر روی تپه ها قرار دارد و شما از آن جا می توانید نمایی 360 درجه از شهر و سواحل اطراف آن داشته باشید. سازندگان این معبد آن را به این دلیل در تپه های مرتفع ساخته اند که بر شکوه و جلال مجسمه بودا در تایلند بیفزایند.

معرفی بهترین معابد تایلند برای بازدید 

ساعات بازدید از بودای اعظم

اگر قصد بازدید از مجسمه بودا در تایلند و معبد بودای بزرگ پوکت را دارید، حتما پیش از آن سعی کنید مطالعاتی درباره آیین بودا و افکار و اندیشه های آن داشته باشید؛ چرا که در معبد بودا نمی توان در مورد این مسائل سوال پرسید یا راهنمایی گرفت. هم چنین سعی کنید با لباس های آراسته و مرتب و در کمال آرامش به این معبد بروید. این معبد برای تایلندی ها یک مکان مقدس است و باید مطابق قوانین و اصول خودش در آن جا رفتار کرد.

ساعت بازدید این مکان مذهبی بین ساعات 8 صبح تا 7 شب است. پیشهاد می شود حتما برنامه خود را به گونه ای تنظیم کنید که غروب آفتاب را در این معبد تماشا کنید؛ زیرا چشم انداز و منظره آن بسیار خاص و زیبا است.

مشخصات شاخص

موقعیت جغرافیایی

کشور: تایلند
شهر: پوکت