wat phra kaewمعبد پراکائو

شرح

معبد زیبا و تماشایی پراکائو معبدی بودایی است که در مرکز بانکوک، پایتخت تایلند واقع شده است و هر ساله گردشگران بسیاری از سراسر دنیا از این معبد بازدید می کنند. این بنا در اواخر قرن هجدهم در داخل محوطه کاخ سلطنتی نزدیک سواحل رودخانه چائو فرایا ساخته شده است و از مجموعه‌ای از سازه‌ها تشکیل شده است که همگی توسط دیواری محیطی محصور شده اند. در این مطلب قرار است به سراغ این معبد رفته و گشت و گذاری کوتاه را در میان بخش های مختلف آن تجربه کنیم. با ما در پیله های عصر پرواز همراه شوید.

تاریخچه معبد پراکائو

این معبد تاریخچه‌ای بسیار غنی دارد. پادشاهی سیام در قرن 14 میلادی ظهور کرد که بیشتر مناطق تحت پوشش تایلند امروزی توسط پادشاه سوخوتای کنترل می‌شد. پایتخت سابق در حدود 60 مایلی شمال بانکوک واقع شده بود. در سال 1782 پادشاه راما یکم به سلطنت رسید و او تصمیم گرفت پایتخت را از پایین رودخانه به بانکوک منتقل کند.

او دستور ساخت کاخ جدید را صادر کرد.کاخ سلطنتی به همراه Wat Phra Kaew به عنوان قلب پایتخت جدید ساخته شدند. این محل در واقع در نزدیکی رودخانه، که چینی‌ها در آن زندگی می کردند واقع شده بود . Wat Phra Kaew در سال 1784 تکمیل شد. این معبد از زمان ساخت تاکنون ظاهر عمومی خود را حفظ کرده و فقط بازسازی جزئی انجام شده است که بیشتر این بازسازی‌ها مربوط به نقاشی‌های ظاهری دیوار بیرونی معبد هستند.

با تور اقساطی تایلند الان سفر کنید و 10 ماه دیگر پرداخت کنید !

مراسم مذهبی معبد پراکائو

وات پراکائو به عنوان معبد سلطنتی، همچنان به عنوان محل برگزاری آیین‌های مذهبی بودایی پادشاه و خانواده سلطنتی شناخته می شود. از جمله رویدادهای مهمی که در آن رخ می‌دهد می توان به تاج گذاری، تشریفات سلطنتی و جشن وراثت تاج تخت اشاره کرد. از دیگر تشریفاتی که در این معبد برگزار می شود این است که سه بار در سال، لباس های طلای بودای زمردین در یک مراسم سلطنتی به مناسبت تغییر فصل تغییر می‌کند. آداب و رسوم سالانه دیگری نیز در این معبد برگزار می‌شود که از جمله آنها می توان از مراسم یادبود چاکری، تولد پادشاه و سونگکران (سال جدید سنتی تایلند) نام برد.

جاذبه های گردشگری معبد پراکائو تایلند

همانگونه که گفتیم این معبد از سازه های مختلفی تشکیل شده است که همگی آنها در داخل یک دیوار محیطی محصور شده اند. ضلع داخلی این دیوار با نقاشی های بزرگی تزئین شده که دور محوطه را کاملا گرفته است. نقوش دیواری، نمایشی از عقاید هندو و بودایی است و همین ها باعث جذابیت و جلب نظر گردشگران بسیاری شده است.

از دیگر جذابیت‌های معبد پراکائوی تایلند می‌توان به قسمت جنوبی مجموعه اشاره کرد که بودای زمردی در یکی از معابد آن قرار دارد. این معبد ساختمانی مستطیل شکل با سقفی آراسته است که دارای کاشی‌های نقاشی شده و تزئینات طلایی بسیاری است. وقتی وارد اتاق طلایی این معبد می شوید بودای زمردی چشم‌های شما را به سمت خود خیره می‌کند.

معرفی مجمسمه های موجود در معبد پراکائو

شاهد ادغام عناصر مختلف ناشی از سبک‌های متنوع معماری اروپایی و آسیایی و سنت‌های محلی در معبد پراکائو تایلند هستیم. کاشی کاری‌های نمای بیرونی آن به سبک ایرانی انجام شده است، موزاییک ها توسط صنعتگران بیزانس ساخته شده‌اند و ساختار طلایی بودا تقریبا از سبک باروک پیروی می‌کند.

اما برویم به سراغ موضوع اصلی بحث‌مان یعنی مجسمه‌های فوق العاده‌ای که در سراسر معبد به چشم می‌خورد. تالار مرکزی جایی است که بودای زمردی در آن قرار دارد و مهمترین مکان مجموعه محسوب می شود. هنگام بازدید از معبد پراکائو حتما نگاهی هم به نقاشی های دیواری زیبا، نسخه (Angkor Wat )ساخته شده توسط شاه رامای چهارم و دروازه بانان غول پیکر یاکسی‌ها بیندازید.

در سراسر معبد، مجسمه و تندیس بسیاری از موجودات اسطوره‌ای قرار داده شدند. این تندیس‌ها ترکیبی ظریف از چهره‌های واقع بینانه انسانی و موجودات افسانه‌ای هستند. کینارا از جمله این موجودات هستند. این مجسمه نیمی از انسان و نیمی از پرنده است. تایلندی‌ها معتقدند که کیناراها از هیمالیا م‌ی آیند و در مواقع خطر مراقب مردم کشورشان هستند. همچنین مجسمه‌هایی از شیاطین غول پیکر در سراسر معبد وجود دارد که به یاکشا Yaksha)) معروف هستند و از خروجی معبد محافظت میکنند. این پیکره‌ها دارای بدنی سبز و لباس‌ها و زیورآلات طلایی هستند.

رزرو تور اقساطی با یک چک صیادی و بدون نیاز به ضامن !

کی و چطور به معبد پراکائو برویم؟

اگر قصد بازدید از معبد پراکائو تایلند را دارید و می‌خواهید برای سفر خودتان برنامه ریزی کنید. بهتر است ساعت بازدیدتان از این معبد فوق العاده را قبل از ظهر بیاندازید. چرا که این معبد از ساعت 9:30 صبح تا 15:30 باز است و به دلیل صف بلند بالایی از توریستانی که قصد بازدید از آن را دارند شاید به شما بلیط نرسد! اما اگر برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و بالاخره بتوانید به گیت‌های ورودی این معبد خوش آب و رنگ در بهشت شرقی برسید، 500 بت باید پرداخت کنید. البته که این هزینه کاملا برازنده این مکان تاریخی زیباست.

معبد پراکائو در محوطه کاخ بزرگ در بانکوک واقع شده است. تاکسی های رودخانه ای ارزان ترین و لذت بخش ترین راه برای رسیدن به کاخ بزرگ و Wat Phra Kaew هستند. البته فقط قایق راه ارتباطی شما با این معبد بهشت گونه نیست بلکه تاکسی هم گزینه ی مناسبی برای رسیدن به این مکان زیباست، اما تقریباً همه رانندگان سعی می کنند هزینه اضافی از شما دریافت کنند که قطعا برایتان مقرون به صرفه نخواهد بود.

البته فراموش نکنید که رفتن به معبد بوداییان اصول و قوانین خاص خودش را دارد. باید لباس‌های خاصی را برای رفتن به معبد پراکائو انتخاب کنید و حواستان باشد که هنگام بازدید از این معبد این نکات را رعایت کرده باشید:

  •  زانوها و شانه‌ها باید پوشانده شوند.
  •  لباس تنگ و چسبان نپوشیده باشید.
  •  از لگ یا ساپورت‌های جذب استفاده نکنید.
  •  لباس آستین کوتاه نپوشید.
  •  از لباس‌های پاره یا زاپ دار استفاده نکنید.
  •  لباستان نباید شامل طراح‌هایی با مضامین مذهبی باشد.
  •  در لباستان از مضامین مربوط به مرگ استفاده نشده باشد.
  •  اگر خال کوبی بودایی یا هندو دارید باید آن‌ها را بپوشانید.

 

 

مشخصات شاخص

موقعیت جغرافیایی

کشور: تایلند
شهر: بانکوک