جاذبه‌های گردشگری تایلند

جاذبه‌های گردشگری تایلند

شرح

تایلند چگونه کشوری است؟ چرا تایلند را به‌ عنوان یک مقصد برای سفر انتخاب کنیم؟ تایلند یک‌ کشور استوایی در آسیای شرقی است، که اکثر مردم آن بودایی هستند و دارای فرهنگ و آیین‌ها و اماکن مقدس جذابی است و جاذبه‌های گردشگری تایلند باعث جذب بسیاری از مردم دنیا با تور اقساطی تایلند به‌عنوان گردشگر شده‌است.

در این‌متن سعی شده تعداد محدودی از جاذبه‌های گردشگری تایلند معرفی گردد، هرچند که تعداد آن‌ها آن‌قدر زیاد است که نه تنها از گنجایش این‌مطلب خارج است که حتی در چندین متن هم نمی‌توان به‌طور کامل به آن پرداخت.

۱- گراند پلاس

گراند پلاس مجموعه‌ای از بناهای تاریخی و از جاذبه‌های گردشگری تایلند است که در پایتخت کشور تایلند، بانکوک، قرارگرفته است. در قرن هجدهم، زمان پادشاهی رامای اول پایتخت تایلند به شهر بانکوک منتقل شد در این‌ زمان به دستور پادشاه، این‌ مجموعه در این‌ شهر برای او احداث شد. از آن‌ زمان تا صد و پنجاه سال بعد، خاندان سلطنتی در این‌ کاخ باشکوه زندگی کردند.

وات فرا کائو در مجموعه گراند پلاس

وات فراکائو، یا معبد بودای زرین یا معبد زمرد بودا، این‌معبد کهن از جمله مقدس‌ترین معابد و جاذبه‌های گردشگری تایلند بوده و ارزش زیادی برای بوداییان دارد. یکی از بخش‌های ارزنده‌ی این‌معبد، وجود یکی از مقدس‌ترین و ارزشمندترین مجسمه‌های بودا در داخل آن است. این‌مجسمه برای مذهب بودا بسیار مهم است و کسی جز پادشاه حق نزدیک‌ شدن به آن را ندارد. دو نکته‌ی بسیار جالب درباره‌ی این‌ معبد وجود دارد؛ ابتدا آن‌که راهبان بودایی در آن اسکان ندارند و دوم این‌که هرسال در فصل زمستان، فصل ریزش باران و تابستان لباس بودا توسط خود پادشاه تعویض می‌گردد و برای این‌ کار مراسم بسیار با شکوهی برگزار می‌ شود.

بودای زمردین چرا برای مذهب بودا تا این‌میزان ارزشمند است؟

بودای زمرد از جاذبه‌های گردشگری تایلند، مجسمه‌ای است که از سنگ یشم ساخته‌شده و به رنگ سبز دیده‌ می‌شود. این‌ مجسمه با این‌ خصوصیات مطابق باور مردم تایلند، نماد قدرت سیاسی و مذهبی است و برخی معتقدند توانایی حفاظت از جامعه‌ی تایلند را دارد و مردم در پناه آن ایمن باقی می‌مانند.

نکاتی دیگری که باید درباره‌ی مجموعه‌ی گراند پلاس از برترین جاذبه‌های گردشگری تایلند، بدانید آن است که ، دورتادور این‌بنا دیواری به طول هزار و نهصد متر برای حفاظت از آن به‌علت اهمیت فراوانی که دارد، کشیده‌شده و در هنگام ورود به‌خاطر تقدسی که مکان برای مذهب بودا دارد، باید از لباس‌های پوشیده‌تری برای آقایان و خانم‌ها استفاده‌شود.

۲- بازارهای شناور بانکوک

چرا بازارهای شناور برای گردشگران جذاب است؟

این‌ سبک بازار و خرید، فقط در نقاط مشخصی از جهان رایج هست و بسیاری از افراد از نزدیک با چنین مناطقی مواجه نشده‌اند. بنابراین تازگی و جدید بودن این‌ نواحی باعث جلب گردشگران زیادی می‌گردد. علاوه‌ بر این معمولا بازارهای شناور، بازارهای محلی هستند و قرار گرفتن در آن‌ها باعث آشنایی و کسب اطلاعات درباره‌ی فرهنگ بومی منطقه می‌شود. این‌ نوع مواجهه با یک‌ کشور، باعث می‌شود گردشگران از دیدن فقط چند بنای تاریخی یا تفریحی فراتر بروند و هسته‌ی یک کشور را درک کنند. بازارهای شناور یکی از محبوب ترین جاذبه‌های گردشگری تایلند است.

در بازارهای شناور با چه چیزهایی مواجه می‌شوی؟

تایلند، در منطقه‌ی استوایی قرار دارد و دارای میوه و سبزیجات متنوع و جذابی است. بخش عمده‌ای از بازارهای شناور هم به خرید و فروش همین محصولات اختصاص داشته که اغلب توسط محلی‌ها انجام‌ می‌شود. اما در کنار این‌ خرید و فروش، در رستوران‌ها یا غذافروشی‌های شناور، غذاهای تایلندی و بیشتر غذاهای دریایی هم به صورت شناور فروخته‌‌ می‌شود.

۳- قایق ‌سواری در طول رودخانه‌ ی چائو فرایا

کافی است وارد گوگل شوید و سرچ کنید ونیز شرقی خواهید دید که اسم بانکوک پایتخت تایلند برای شما خواهد آمد!
درست مشابه شهر ونیز شما در بانکوک هم یک رودخانه‌ی بزرگ در وسط شهر خواهید دید، که رفت‌ و آمد مردم به نقاط مختلف از آن صورت می‌گیرد. اسم این‌ رودخانه چائو فرایا است که برخی به آن رودخانه کینگ (پادشاه) هم می‌گویند. رودخانه‌ی چائو فرایا در وسط شهر بانکوک، نه‌ تنها یک محل رفت و آمد شهری است که در بسیاری از موارد برای تفریح و گردش هم به‌کار می‌رود، پس اگر گذرتان به بانکوک خورد، لذت از این‌ تفریح آبی که از برترین جاذبه‌های گردشگری تایلند است را فراموش نکنید!

رودخانه علاوه‌ بر رفت و آمد شهری و تفریح چه سود دیگری دارد؟

یکی از مهم‌ترین نکات برای شما به‌عنوان یک توریست، دسترسی رودخانه چائو فرایا به مکان‌ ها و جاذبه‌های گردشگری تایلند است . شما از طریق مسیر این‌رودخانه به چهارمرکز گردشگری مهم بانکوک دسترسی پیدا خواهید کرد. این‌ مراکز شامل مجموعه‌ی گراند پلاس، معبد فراکائو (در داخل مجموعه گراند پلاس قراردارد)، معبد وات فو (یا معبد وات پو) و معبد وات ارون می‌شود.

۴- معبد وات پو یا وات فو

معبد وات پو یا وات فو که به معبد بودای خوابیده هم شهرت دارد، فاصله‌ی بسیار کمی تا مجموعه‌ی گراند پلاس دارد، پس می‌توان بعد از دیدن این‌ مجموعه‌ی شگفت انگیز که از بهترین جاذبه‌های گردشگری تایلند است، به دیدن بودای خوابیده بیایید! اما چرا این‌مکان مقدس به معبد بودای خوابیده شهرت دارد؟

شما از هرکسی که با این‌ معبد آشنا است درباره‌ی آن بپرسید در ابتدا درباره‌ی مجسمه‌ی بودای خوابیده صحبت می‌کند. معابد بودایی به میزان ارزشمندی و تقدس مجسمه بودا و هم‌چنین جذابیت و شکوه این‌مجسمه شناخته می‌شوند. در داخل معبد وات پو هم همان‌طور که متوجه شدید یک مجسمه غول‌آسا در وسعت بسیار زیاد از بودای خوابیده قراردارد که با ورود به معبد مجذوب آن خواهیدشد. ممکن است آن‌ قدر عظمت و زیبایی این‌مجسمه شما را سحر کند که از بقیه‌ی جلوه‌های جذاب معبد باز بمانید.

دیگر جاذبه‌های گردشگری تایلند در این معبد چیست؟

در درجه‌ی اول باید بدانید که ماساژ در تایلند نسبت به سایر کشورها به صورت حرفه‌ای دنبال می‌شود و آموزش آن براساس آیین و مذهب آن‌ها است و گاهی در معابد تدریس می‌گردد، این معبد جزو مدرسه‌های پیشرو در امر ماساژ به‌حساب می‌آید و با سر زدن به آن می‌توانید میزان حرفه‌ای بودن ماساژورهای آن را بسنجید.

اما از دیگر جذابیت‌های آن می‌توان به این‌ اشاره‌کرد که باید در طول این‌معبد با جیبی پر از سکه راه بروید! در داخل این‌معبد، حدود صد و هشت سمبل وجود دارد که درکنار هرکدام از آن‌ها محفظه‌ای قرارگرفته و زمانی که سکه را داخل این‌ محفظه می‌ اندازید موسیقی مخصوص این‌کشور را می‌شنوید. شاید برای شما سوال ایجاد شود که این‌ فرآیند مطابق کدام‌ یک از عقاید بودایی‌ ها است؟! پس باید بدانید که با سکه‌ های داخل جیبتان نه‌ تنها از موسیقی لذت می‌برید که به اعتقاد آئین بودا آرزوی قلبی شما هم برآورده می‌شود.

۵- جذابیت‌های ساحلی و تفریحی

تایلند شهرهای ساحلی فراوانی دارند که عاشقان آب و ساحل را به سمت خود جذب می‌کند. در این‌مناطق انواع تفریحات آبی مثل شنا، غواصی آفتاب گرفتن، لذت از طبیعت بکر و انواع دیگر ورزش‌های آبی را می‌توان انجام داد، پس در کنار بازدید از جاذبه‌های گردشگری تایلند نظیر معابد، گذران وقت در فستیوال‌های شگفت‌انگیز تایلند و چشیدن غذاهای بسیار متنوع آن، باید گردش در سواحل و استفاده از امکانات آن را هم به لیست خود اضافه کنید.

در راهنمای سفر به تایلند اطلاعاتی نظیر هتل خوب، رستوران های مقرون به صرفه با غذاهای فوق العاده را کسب نمایید.

مشخصات شاخص

موقعیت جغرافیایی

کشور: تایلند
شهر: بانکوک