ارمنستان

کشور ارمنستانارمنستان

درباره کشور

کشور ارمنستان، از کشورهای کوچک واقع در غرب قاره آسیا و دارای جاذبه های گردشگری و توریستی متعدد است. این کشور کوچک تاریخی غنی و پر فراز و نشیب داشته و از 3 هزار سال پیش تاکنون تمدن های بزرگی در این سرزمین سکونت داشته اند. در این مطلب ضمن بررسی جامع و مفید کشور ارمنستان و ویژگی های آن، به معرفی جاذبه های توریستی و گردشگری این کشور نیز می پردازیم. در صورتی که قصد سفر به ارمنستان را دارید، مطالبی که در ادامه ذکر می شود.

معرفی ارمنستان

ارمنستان یکی از کشورهای کوچک در منطقه مابین دریای خزر و دریای سیاه است. این کشور از سابقه تاریخی بلند مدتی برخوردار بوده و در طی این سال های طولانی حکومت های مختلفی بر این کشور حکمرانی کرده اند. یکی از ویژگی هایی که ارمنستان را در گذشته بسیار با اهمیت می کرد، قرار داشتن آن در مسیر جاده ابریشم بود. برای مدتی طولانی ارمنستان جزیی از کشور ایران بوده است و آثار فرهنگی و تاریخی متعددی از ایران در این کشور به چشم می خورد. هم چنین در دوران های مختلف حکومت های عثمانی و روس ها بر این کشور حکومت داشته اند. ارمنستان جزیی از شوروی سابق بوده و در سال 1990 از اتحاد شوروی جدا شد.

تور اقساطی ارمنستان با بهترین شرایط و مزایای پرداخت اقساطی برگزار می گردد.

کدام قاره است؟

ارمنستان از نظر موقعیت جغرافیایی در سمت غربی قاره آسیا و در منطقه ای بین آسیا و اروپا قرار دارد. درر شمال ارمنستان کشور گرجستان قرار دارد و از سمت شرق با جمهوری آذربایجان همسایه است. ترکیه همسایه غربی ارمنستان بوده و ایران و نخجوان نیز در جنوب ارمنستان قرار دارند.

پایتخت

شهر ایروان، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ارمنستان، به عنوان پایتخت ارمنستان شناخته می شود. ایروان که یکی از زیباترین و بزرگترین شهرهای این منطقه است، در سال 2012 نیز از سوی یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب شناخته شد. جمعیت این شهر در حدود 1.1 میلیون نفر برآورد شده است.

جمعیت

مطابق آخرین سرشماری های انجام شده، جمعیت کشور ارمنستان چیزی در حدود 2.965.000 نفر تخمین زده شده است. حدود نیمی از این جمعیت در شهر ایروان زندگی می کنند. رشد جمعیت در ارمنستان در سال های اخیر یکنواخت و تا حدی کاهشی بوده است.

مساحت

مساحت ارمنستان 29.743 کیلومتر مربع است. ارمنستان از نظر مساحت یکی از کشورهای کوچک در دنیا محسوب شده و در رتبه 141م جهان از نظر مساحت قرار دارد.

آب و هوا

بخش عمده ای مساحت کشور ارمنستان دارای بافت و ساختار کوهستانی است. به همین دلیل آب و هوای این کشور سرد است و ارمنستان از این نظر در بین کشورهای سرد جهان قرار می گیرد. گرم ترین ماه های سال در ارمنستان بین اردیبهشت تا شهریور است و در گرم ترین روزها به ندرت دمای هوا به 40 درجه می رسد.

فصل های سرد سال و به خصوص ماه های فصل زمستان دمای این منطقه بسیار پایین بوده و سردترین زمان های ارمنستان محسوب می شوند. با توجه به این آب و هوا، بیشتر مسافرت های توریستی به این منطقه در فصل تابستان انجام می شود.

جهت مطالعه راهنمای سفر به ارمنستان روی لینک مورد نظر کلیک نمایید.

هزینه زندگی

درام ارمنستان، واحد رسمی پول این کشور است و بهترین کار هنگام سفر به ارمنستان این است که شما با خود دلار یا یورو به این کشور برده و در صرافی های آن جا به درام تبدیل کنید. هزینه زندگی در ارمنستان از تهران تا حدودی ارزان تر است؛ به طور میانگین هزینه های زندگی در ارمنستان حدود 30 درصد کمتر از هزینه ها در تهران است.

نرخ ارز ارمنستان

واحد پول رسمی کشور ارمنستان، درام است. در حال حاضر هر درام کشور ارمنستان معادل 380 ریال ایران است.

مهم ترین جاذبه ها

عمده جاذبه های توریستی و تاریخی ارمنستان در ایروان قرار گرفته اند. به گشت و گذار در این شهر پرشور می توانید از جاذبه های توریستی مختلفی بازدید نمایید.یکی از این جاذبه ها، کاسکاد یا بنای هزار پله است. این بنای بلند و زیبا که با معماری خاصی طراحی شده است چشم اندازی زیبا از شهر ایروان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. هم چنین میدان جمهوری ایروان، از معروف ترین مناطق این شهر است. بازدید از این میدان به خصوص در شب ها که نورپردازی زیبایی هم دارد می تواند بسیار جالب باشد.

از دیگر دیدنی های جذاب ایروان، خانه اپرا است. در این مکان کنسرت ها و مراسم های بسیار بزرگی برگزار می گردد و شهرت آن جهانی است. معماری و ساخت این مکان بسیار زیبا و چشم نواز است.اگر به بازدید از معابد و مناطق تاریخی مهم ارمنی و مسیحی علاقه دارید، صومعه گغارد می تواند مقصدی جذاب برای شما باشد. این صومعه، اولین کلسیای غاری در دنیا است و در میان صخره ها و دره ها قرار دارد. قدمت این کلسیا به حدود قرن 7 ام میلادی باز می گردد و در ساخت آن از طراحی خیره کننده ای بهره گرفته شده است.

علاوه بر آن، کلسیای بزرگ و تاریخی زوارتنوتس در خارج از ایروان و در استان آرماویر یکی از نقاط مهم توریستی ارمنستان شناخته می شود. این بنای تاریخی زیبا که بقایای آن با تخت جمشید بی شباهت نیست، از قرن 7م میلادی تاسیس شده و هم چنان از نقاط مهم توریستی در ارمنستان محسوب می شود. پارک عشاق، که از بزرگترین و زیباترین بوستان های این منطقه است، یک مرکز توریستی مهم در ارمنستان است. این پارک محیطی بسیار زیبا وسرسبز دارد و برای عکاسی یکی از بهترین مکان ها است.

ارزش واحد پول ارمنستان چند است؟

مهم ترین شهر های توریستی و تجاری

ایروان، مهم ترین شهر در کشور ارمنستان از نظر اقتصادی، تجاری و توریستی است. در این شهر مناطق دیدنی متعددی قرار دارند و عمده بازدیدکنندگان و گردشگرانی که به این کشور می روند از این مکان ها بازدید می کنند. برخی دیگر از جاذبه های مهم توریستی ارمنستان در پیرامون شهر ایروان قرار دارد.

از دیگر شهرهای مهم و توریستی در ارمنستان می توان گیومری و وانادزور را نام برد. گیومری دومین شهر بزرگ و مهم در ارمنستان است و مراکز تاریخی و دیدنی های متعددی مانند قلعه سیاه و مجسمه مادر دارد. وانازدور هم سومین شهر ارمنستان است که با زیبایی و آب و هوای جذاب خود باعث جذب گردشگران و توریست ها می شود.

زبان رسمی مردم ارمنستان

زبان رسمی کشور ارمنستان، زبان ارمنی است، درصد بسیار اندکی از ساکنان آن هم می توانند به زبان روسی صحبت کنند.

مشخصات کشور
قاره: آسیا
پایتخت: شهر ایروان
جمعیت: حدود ۳ میلیون نفر
واحد پول: درام
ولتاژ: حدود ۸۰ هزار کیلومتر مربع