مجسمه مادر ارمنستان

Mother Armenia monumentمجسمه مادر ارمنستان

شرح

یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر ایروان، مجسمه مادر است. مجسمه مادر ارمنستان که نمادی از ارزش های ملی و میهنی کشور ارمنستان است، برفراز شکویی در شهر ایروان محل بازدید هزاران توریست و گردشگر تور اقساطی ارمنستان است. این مجسمه بلند و باشکوه، تاریخچه ای جالب داشته و به نوعی به نماد ارمنستان تبدیل شده است.

مجسمه مادر ارمنستان، تمثیلی شخص گونه از کشور ارمنستان است. مجسمه مادر ارمنستان نیز بر اساس همین مفهوم ساخته شده و نمادی از پیروزی و غرور و افتخار برای مردم این کشور است. اگر به شهر ایروان سفر می کنید، حتما بازدید از این مجسمه و جاذبه های اطراف آن را در دستور کار خود قرار دهید. در ادامه این مطلب به بررسی و معرفی بیشتر "مجسمه مادر ارمنستان" می پردازیم:

اندازه ها و جنس مجسمه مادر ارمنستان

پیش از آن که از داستان جالب و گذشته ی مجسمه مادر ارمنستان سخن بگوییم، بهتر است شما را در جریان اندازه ها و ویژگی های ساختاری این مجسمه قرار بدهیم. مجسمه مادر ارمنستان خود 22 متر بلندی دارد. ارتفاع مجسمه و سکویی که در زیر آن است در مجموع به حدود 51 متر می رسد. این مجسمه یکی از بزرگ ترین مجسمه ها در کل کشور ارمنستان محسوب شده و در ساخت آن از مس و بازالت استفاده کرده اند.

تاریخچه مجسمه مادر ارمنستان

در سال 1950، از مجسمه مادر ارمنستان رونمایی شد. در آن موقع مجسمه استالین در پارک پیروزی ایروان قرار داشت و توجه همه را به خود جلب می کرد. اما پس از مرگ استالین، رفته رفته مخالفت ها با مکتب فکری او افزایش یافت و اون و طرز تفکری که رواج داده بود مورد محکومیت و نفرت عمومی قرار گرفتند. به همین دلیل بسیاری از مردم مخالف بودن مجسمه استالین در وسط ایروان بودند.

اگر چه که رییس حزب کومونیست ارمنستان در آن موقع، سعی کرد در برابر این موضع ها مقاومت کند، اما در نهایت مجسمه استالین برداشته شد. به جای مجسمه استالین، مجسمه مادر ارمنستان قرار گرفت. این تغییر ناگهانی بود و در جریان آن درگیری هایی رخ داده و حتی یک سرباز نیز کشته شد. از آن زمان تا به حال، این مجسمه زیبا و باشکوه در پارک پیروزی ارمنستان به خوبی جلوه می کند.

رزرو تور اقساطی ایروان با اقساط بلند مدت 10 ماه

مفاهیم نهفته در مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان توسط مجسمه ساز هنرمندی به نام آرا هارتیونیان ساخته و طراحی شده است. این مجسمه در سال 1967 و 5 سال بعد از برداشته شدن مجسمه استالین بر روی همان پایه در پارک پیروزی نصب شد و از آن موقع به عنوان نماد ارمنستان و ایروان شناخته می شود. مجسمه مادر به دلیل ظاهر خاص خود و ژست محافظانه ای که دارد و هم چنین به دلیل موقعیتی که در ان واقع شده است، تداعی گر مفهوم محافظت و نگهبانی از ارمنستان است.

مجسمه مادر ارمنستان، زنی را نشان می دهد که شمشیری بزرگ در دستان خود دارد و آن را به حالت افقی نگه داشته است. در جلوی پای این زن محافظ و سپری قرار گرفته که روی آن نمادی از صلح حک شده است. این جزییات این مفهوم را در ذهن ایجاد می کنند که مجسمه مادر، نماد محافظت از ارمنستان از است که در برابر دوستان و مهمانان صلح جو و در برابر دشمنان مقاوم و مبارزه گر است.

برای بسیاری از مردم ارمنستان، مجسمه مادر یادآور خاطرات یکی از زنان شجاع این سرزمین به نام سوسه مایریک است. سوسه مایریک یک زن فدایی ارمنی بود که نام اصلیش سوسه واردانیان بود و در بسیاری از نبردهای فداییان حضور داشت. پسرهای او در جریان این نبردها کشته شدند. سوسه مایریک یکی از چهره های برتر این نبردها بود و به دلیل دلسوزی های مادرانه ای که داشت با لقب مادر (به ارمنی مایریگ) از او یاد می شود.

در کنار مجسمه مادر ارمنستان، یک قبر نیز مشاهده می شود. این قبر متعلق به یکی از سربازان گمنام است و نمادی از کشته شده ها و سربازان قربانی شده ارمنی در طول جنگ های مختلف است.

موزه مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان تنها یک مجسمه نمادین و سمبلیک نیست. در پایه زیرین این مجسمه که ارتفاع آن حدودا 29 متر است، یک موزه نیز وجود دارد. این موزه به موزه وزارت دفاع مشهور است. البته نام دیگری از سال 1970 به آن داده شد و این موزه با نام موزه تاریخ جنگ بزرگ وطن پرستی نیز مشهور است.

در موزه مجسمه مادر ارمنستان شما می توانید یادبودها و آثار تاریخی مختلفی مربوط به جنگ جهانی دوم و جنگ قره باغ را مشاهده نمایید. در این موزه ده ها هزار آثار تاریخی، مدارک، نقاشی و لوازم مختلف وجود دارد که یادآور وقایع گوناگون جنگ قره باغ هستند. در بسیاری از اتاق های این موزه می توان تجهیزات و آثاری را یافت که از قربانیان ارمنستانی در جنگ جهانی دوم به جای مانده اند و روایتگر رنج و زحمت آن دوران برای مردم این کشور هستند.

به جز روزهای دوشنبه، موزه مجسمه مادر ارمنستان هر روزه باز است. بسیاری از توریست ها و گردشگران به این موزه سر می زنند و از آثار و نقاشی های درون آن بازدید می کنند. در واقع این موزه به جاذبه مجسمه مادر ارمنستان تا حد زیادی افزوده است. این موزه در روزهای عادی هفته (سه شنبه تا جمعه) بین ساعات 10 تا 5 و در روزهای آخر هفته (شنبه و یکشنبه) بین ساعات 10 تا 3 بعد از ظهر پذیرای توریست ها و بازدیدکنندگان مختلف است.

تجربه لذت و هیجان آفرود سواری در طبیعت زیبا با تورهای آفرود ارمنستان

روز پیروزی در ارمنستان

روز نهم ماه می، به عنوان روز پیروزی در ارمنستان شناخته می شود. مردم ارمنستان این روز را جشن می گیرند و در آن مراسم های مختلفی مانند رژه نظامیان برگزار می شود. نهم می روزی است که اتحاد جماهیر شوروی توانست حمله آلمان ها را در جنگ جهانی دوم با شکست روبرو کند و از همان دوران این روز به عنوان روز پیروزی در میان مردم جشن گرفته می شود.

علاوه بر آن در روز پیروزی مردم آزادسازی شهر شوشی، یکی از شهرها در منطقه قره باغ را جشن می گیرند و با احترام از کشته شده ها در آن جنگ یاد می کنند. به هنگام جشن روز پیروزی در ارمنستان مردم و نماینده های جمهوری ارمنستان در مراسم مخصوصی که در پارک پیروزی و در کنار مجسمه مادر ارمنستان برگزار می شود، حضور می یابند. یکی از کارهایی که در طول این مراسم برگزار می گردد، یک دقیقه سکوت به احترام کشته شده ها و قربانیان جنگ است.

مشخصات شاخص

موقعیت جغرافیایی