دریاچه سوان ارمنستان

Lake Sevanدریاچه سوان ارمنستان

شرح

یکی از معروف ترین و مهم ترین جاذبه های کشور ارمنستان، دریاچه سوان است. دریاچه سوان ارمنستان که در نزدیکی ایروان واقع شده، همیشه یکی از پربازدید ترین نقاط توریستی در این منطقه بوده و منظره بسیار زیبایی دارد. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه سوان ارمنستان، تابستان است. در تابستان این دریاچه به نهایت زیبایی و جذابیت خود می رسد و آب و هوای خنک پیرامون آن می تواند روحیه شما را به کلی تغییر دهد.

دریاچه سوان علاوه بر داشتن مناظر زیبا و دیدنی و هم چنین آب و هوای معتدل و دلنشین، در نزدیکی چندین مکان تاریخی و مذهبی مانند کلیساهای قدیمی و مهم در ارمنستان قرار گرفته است. همه این موارد در کنار یکدیگر باعث می شوند تا بازدید از دریاچه زیبای سوان ارمنستان، یک خاطره لذت بخش برای تمام مسافرانی باشد که به این کشور سفر می کنند.

اگر قصد دارید به ارمنستان سفر کنید یا این که به دنبال جاذبه ها و مکان های دیدنی در این کشور می گردید، دریاچه سوان ارمنستان یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای شما خواهد بود. ما در این مطلب به بررسی و معرفی کامل دریاچه سوان می پردازیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مشخصات و موقعیت دریاچه سوان ارمنستان

دریاچه سوان ارمنستان یکی از بزرگ ترین دریاجه های کوهستانی آب شیرین در جهان است. این دریاچه نسبت به دریا بسیار مرتفع است و ارتفاع آن از سطح دریا برابر با 1916 متر می شود. دریاچه سوان با شهر ایروان، پایخت ارمنستان حدود 60 کیلومتر فاصله دارد. این دریاچه در سمت شمال شرقی ایروان واقع شده و در استان گغارکونیک ارمنستان است.

وسعت دریاچه سوان ارمنستان به حدود 1360 کیلومتر مربع می رسد. از دریاچه سوان ارمنستان به عنوان بزرگ ترین دریاچه در منطقه قفقاز یاد می شود. وسعت این دریاچه به همراه حوضه آبریز آن چیزی در حدود 5 هزار کیلومتر مربع است؛ چیزی در حدود یک ششم مساحت کشور.
دریاچه سوان دو بخش دارد؛ بخش جنوب شرقی که عمق آن کمتر است و در عمیق ترین نواحی عمق آن حادکثر 40 متر می شود. در بخش شمال غربی عمق دریاچه خیلی بیشتر است و حتی برخی مناطق با عمق حدودا 85 متر نیز کشف شده اند. میانگین عمق دریاچه سوان برابر است با 26.8 متر.

با تور اقساطی ارمنستان الان سفر کنید و 10 ماه دیگر پرداخت کنید !

معنای نام دریاچه سوان

اطلاعات کامل و دقیق درباره ریشه نام این دریاچه و وجه تسمیه آن در دسترس نیست؛ با این حال طبق نظر اکثر متخصصان این حوزه، نام سوان از عبارت «اورارتویی سیونا» گرفته شده است که معنی آن سرزمین دریاچه ها می شود.

منطقه دریاچه سوان یکی از قدیمی ترین مناطق تمدنی در ارمنستان محسوب می شود. قدمت برخی آثار و اشیای باستانی که در این منطقه یافت شده اند به نزدیک به 2800 سال پیش می رسد. همین موضوع اهمیت تاریخی و باستانی این دریاچه را به خوبی نشان می دهد

ویژگی های مهم اقتصادی و توریستی دریاچه سوان

دریاچه سوان ارمنستان هم از نظر تجاری و هم از نظر توریستی یک منطقه ممتاز در کشور ارمنستان است. بخش قابل توجهی از صید ماهی و خرچنگ در ارمنستان در همین دریاچه انجام می شود. علاوه بر این، به دلیل وجود امکانات تفریحی در این دریاچه، توریست های زیادی همیشه به این منطقه سر می زنند.

دریاچه سوان در دل طبیعتی زیبا و سرسبز قرار گرفته است و از آن جا که محیط پیرامون آن کوهستانی است، زیبایی این ترکیب دو چندان می شود. این منظره زیبا در تابستان با آب و هوایی متعدل همراه می شود. به همین دلیل دریاچه سوان در تابستان برای توریست هایی که عازم ارمنستان شده اند یک محل رویایی برای تفریح و گذران وقت است. در این دریاچه سرمایه گذاری های خوبی برای فراهم کردن امکانات تفریحی و توریستی انجام شده است.

امکانات تفریحی در دریاچه سوان:

همان طور که گفته شد، به لطف سرمایه گذاری های گسترده در منطقه سوان، این دریاچه دارای امکانات تفریحی متعددی است. در ادامه به مهم ترین امکانات تفریحی در دریاچه سوان ارمنستان می پردازیم:

شنا

یکی از اصلی ترین تفریحات برای کسانی که به دریاچه سوان می روند، شنا کردن در آب های این دریاچه است. در سواحل عمومی شما می توانید با خیال راحت شنا کنید و از این محیط به سادگی لذت ببرید.

قایق سواری

از دیگر امکانات تفریحی مهم و محبوب در دریاچه سوان ارمنستان، قایق سواری است. در اسکله هایی که مخصوص این کار تعبیه شده اند می توان از قایق های موتوری و جت اسکی های مخصوص مسافران استفاده کرد.

ماهیگیری

یکی دیگر از کارهای لذت بخش در دریاچه سوان، ماهی گیری است. وسایل ماهی گیری در نزدیکی دریاچه و در مغازه های کوچکی که مخصوص فروش این گونه ابزارها هستند وجود دارند. البته سعی کنید پیش از این که برای این کار اقدام کنید از راهنمای تور یا یک فرد قابل اعتماد در آن محل در مورد قیمت ها و مکان های مناسب ماهی گیری اطلاعات کسب کنید.

ویک بوردینگ

یکی از هیجان انگیز ترین امکانات تفریحی در دریاچه سوان ارمنستان، ویک بوردینگ است. ویک بوردینگ به این صورت انجام می شود که شما بر روی تخته ای چوبی قرار گرفته و آن تخته چوبی به قایق موتوری متصل می شود. با حرکت سریع قایق موتوری شما هم بر روی آب موج سواری می کنید.
از دیگر امکانات تفریحی محبوب در دریاچه سوان می توان به کایت سرفینگ، پاراگلایدر و اسکی اشاره کرد.

رزرو تور قسطی داخلی و خارجی بدون نیاز به ضامن در پیله های عصر پرواز !

مکان های دیدنی در نزدیکی دریاچه سوان

دریاچه سوان تنها در منظره زیبا، آب و هوای دلچسب و یا امکانات تفریحی درجه یک خلاصه نمی شود. در نزدیکی این دریاچه چندین مکان تاریخی نیز دیده می شود که در ادامه به مهم ترین موارد آن ها اشاره می کنیم:

قلعه آدزبرد

این قلعه یکی از مهم ترین مکان های تاریخی در ارمنستان شناخته می شود. قلعه آدزبرد دارای آثار باستانی متعددی است که نشان می دهد در حدود 2800 سال پیش در این مکان تمدن هایی حضور داشته اند. قلعه آدزبرد در بخش جنوبی دریاچه سوان واقع شده است و جز دیدنی ترین و جذاب ترین قلعه ها در کشور ارمنستان است.

صومعه سواناوانک

یکی دیگر از جاذبه های منطقه سوان، این صومعه است. صومعه سواناوانک یکی از معروف ترین صومعه ها در سراسر ارمنستان است که قدمت آن به قرن 9 پس از میلاد باز می گردد. این صومعه تاریخی و باشکوه که حدود 13 کیلومتر با دریاچه سوان فاصله دارد. صومعه سواناوانک از دو کلسیا با گنبدهای هشت ضلعی ساخته شده و تقارن و نظم عجیبی در معماری آن دیده می شود.

از دیگر مکان های دیدنی در پیرامون دریاپه سوان می توان آرامستان نوراتوس و کلیسای سنت جیکوب را نام برد.

مشخصات شاخص

موقعیت جغرافیایی