فستیوال های هند

معروف ترین فستیوال های هند

۱۴ بهمن ۱۴۰۲ ۶ دقیقه

هندوستان سرزمین رنگارنگ با مذاهب و قومیت های گوناگون است که هرکدام آداب و رسوم و جشنواره های خاصی به همراه آورده اند و در صلح و آرامش زندگی می کنند. کشور هند مملو از دین ها و نژادهای مختلف، به کشور 72 ملت مشهور است. بی شک زمان جشن های هند، بهترین زمان سفر به کشور هند می باشند. اکثر جشن ها و فستیوال های هند از فرهنگی غنی و رسوماتی کهن برآمده اند.

بین ماه های اکتبر تا ژانویه بهترین زمان سفر به این کشور زیبا است زیرا هندوها شهر را تزئین کرده، لباس های رنگارنگ به تن کرده و در فستیوال های مختص خود شرکت می کنند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا در جشنواره های هند شرکت کنیم و با فستیوال های هند بیشتر آشنا شویم.

فستیوال دیوالی (جشن نور و روشنایی) | Diwali

کجا؟ سرتاسر هند، به خصوص نیو دهلی
کی؟ در 15 امین روز ماه کارتیکه (ماه مقدس هندی) برگزار می شود.
با چه رسومی؟ فستیوال دیوالی (Diwali) یا دیپ آوالی (Deepavali) در بین ماه های اکتبر و نوامبر برگزار می شود که به «فستیوال نورها» شهرت دارد و از محبوب ترین فستیوال های هند می باشد. در این فستیوال بیش از یک میلیون فانوس سفالی خیابان ها، خانه ها و معابد هند را نورانی می کنند.

900 میلیون نفر سالانه مراسم دیوالی را در سرتاسر دنیا جشن می گیرند. سیک ها و هندوها به مدت 5 روز این مراسم را برگزار می کنند. به صورت سنتی زنان و دختران دست، بازو و پاهای خود را با طرح های پیچیده طراحی می کنند. همچنین دیوالی فرصتی برای هدیه دادن، مهمان نوازی و غذا خوردن است. این روز لاکشمی (Lakshmi)، الهه ی زیبایی، ثروت و موفقیت را دعا می کنند.

جذاب ترین فستیوال های هند

جشن تولد الهه کریشنا | Krishna Janmashtami

کجا؟ سرتاسر هند
با چه رسومی؟ فستیوال کریشنا به مناسبت تولد لرد کریشنا برپا می شود که هندوها در طول روز روزه می گیرند و روزه خود را با یک وعده خاص بعد از غروب خورشید افطار می کنند. مراسم این جشن شامل بازدید از معابد، نماز خواندن، رقصیدن و خواندن سرودهای مذهبی در نیمه شب می باشد. اغلب کودکانی که در این جشن شرکت می کنند لباس لرد کریشنا به تن می کنند.

با تور اقساطی هند الان سفر کنید و 10 ماه دیگر پرداخت کنید !

فستیوال تایپوسام | Thaipusam

کجا؟ سرتاسر هند، پالانی
کی؟ تاریخ برگزاری فستیوال تایپوسام بر اساس تقویم تمیل بوده، که هر سال متفاوت است.

با چه رسومی؟ تایپوسام یکی دیگر از معروف ترین فستیوال های هند می باشد. تایپوسام از دو واژه تای و پوسام شکل گرفته؛ تای دهمین ماه تقویم نجومی هندو و پوسام نام اختری است که هندوها باور دارند در این زمان از سال در اوج فلک قرار می گیرد. به اعتقاد هندوها الهه موروگان، شیطان را شکست داد و حقیقت بر گمراهی پیروز شد. هرچند در روایت هایی آمده که تایپوسام در مناسبت زادروز موروگان، پسر شیوا و پروتی به عنوان نماد فضیلت، جوانی و قدرت برگزار می شود.

فستیوال های هند

نمایشگاه شتر در پوشکار | Pushkar Camel Fair

کجا؟ شهر پوشکار در راجستان
کی؟ در 11 امین روز ماه کارتیکه آغاز می شود.
با چه رسومی؟ آیا همیشه دلتان شتری از آن خود می خواست؟ پس حتما در نمایشگاه شتر پوشکار شرکت کنید. این نمایشگاه جزو یکی از محبوب ترین فستیوال های هند می باشد. فستیوال سنتی شتر برای مدت 5 روز برگزار می شود که در آن 11 هزار شتر، اسب و گاو برای فروش به نمایش گذاشته می شوند. سالانه 400 هزار نفر از این نمایشگاه دیدن می کنند. همچنین بازی کریکت دوستانه ای بین کلوب پوشکار و تیمی از بازدیدکنندگان برگزار می شود.

طولانی ترین سبیل یکی دیگر از مسابقات است! محبوبترین مسابقه، مسابقه زیبایی شترهاست که در این رقابت شترها به طور کامل توسط تاج سر، گردنبند و کت قلاب دوزی شده با رنگ های متنوع و مهره آراسته می شوند. توصیه می کنیم به همراه راهنما در این مراسم شرکت کنید.

فستیوال بین المللی کایت (جشن بادبادک) | Uttarayan-The International Kite Festival

کجا؟ گجرات، غرب هند
کی؟ این فستیوال هر سال در 14ام ژانویه برگزار می شود.
با چه رسومی؟ در ابتدا پرواز بادبادک ها مختص اشراف زادگان بود.، با گذشت زمان مابقی مردم نیز به آن علاقه مند شدند. اولین فستیوال بین المللی کایت در سال 1989 برگزار شد. امروزه حدودا 10 میلیون نفر در این مراسم شرکت می کنند. فستیوال رقص صدها هزار کایت رنگارنگ در آسمان به منظور بیدارکردن خدایان از خواب سنگین زمستانی است. گردشگران هم می توانند در مراسم پرواز کایت شرکت کرده و غذاهای جشن (به خصوص اسفناج سرخ شده و نوشیدنی شیرین دارای ادویه به نام شیر ماسالا) را مزه کنند.

معروف ترین فستیوال های هند

فستیوال هولی (جشن رنگ) | Holi

کجا؟ سرتاسر هند و بخش هایی از نپال
کی؟ فستیوال هولی مصادف با شروع بهار برگزار می شود.
با چه رسومی؟ جشن رنگ، بزرگترین و جذاب ترین فستیوال های هند، چیرگی خوبی ها بر بدی ها را جشن می گیرد. پرتاب مشت ها رنگ به سوی یکدیگر در این فستیوال شهرت بالای دارد. در هولی مردم کنار هم جمع می شوند تا برقصند، غذا بخورند، آواز بخوانند و خوش بگذرانند. فستیوال هولی بین 2روز تا یک ماه برگزار می شود که هر منطقه سنت های محلی خود را به آن افزوده اند.

در گجرات کاسه ای سفالی پر شده با باتِرمیلک (پس آب کره) در ارتفاع بالایی در خیابان آویزان شده و پسران جوان هرم انسانی تشکیل داده و برای شکستن کاسه تلاش می کنند. این مراسم ادای احترامی به خداوند کریشنا (Lord Krishna) می باشد زیرا وی در کودکی به صورت پنهانی کره می دزدید.

با واحد پول هند و تاریخچه آن آشنا شوید !

فستیوال اونام (جشن ببر) | Onam

کجا؟ کرالا، هند شرقی
کی؟ هر ساله در ماه آگوست تا سپتامبر
با چه رسومی؟ یکی دیگر از معروف ترین فستیوال های هند فستیوال اونام می باشد. اونام، فستیوال ملی ایالت کرالا می باشد و در طی 10 روز در ماه های آگوست و سپتامبر برگزار می شود. این جشن به منظور خوش آمدگویی به روح شاه ماهابالی در بازگشت از تبعید است و مراسم پایکوبی هم برای برداشت محصول موفق برپا می شود. در این مراسم به صورت سنتی غذاهای گیاهی بر روی برگ موز سرو می شوند. خانه ها با طرح های هندسی با برگ گل هایی از رنگ های متنوع طراحی می شوند.

محبوب ترین فستیوال های هند

جشن گانش چاتوری | Ganesh Chaturthi

کجا؟ سرتاسر هند، به خصوص بمبئی
کی؟ هر ساله در ماه آگوست تا سپتامبر
با چه رسومی؟ از دیگر فستیوال های هند جشن گانش چاتوری می باشد. فستیوال گانش چاتوری یا جشن الهه گانشا، به مناسبت زادروز تولد خدای مذهب هندو لُردگانش با نماد فیل برای مدت 10 روز برگزار می شود. هندوها در طول فستیوال گانش تندیس های کوچک این خدا را در خانه یا خارج از آن قرارداده و آن را پرستش می کنند. در غروب روز دهم فستیوال، روز ویسارجان (Visarjan)، گانش مردم مجسمه ی گانشا را در رودخانه یا دریا به آب می سپارند زیرا بر این باورند که این کار گانشا را به جایگاه اصلی خود بازمی گرداند.

در این مقاله به معرفی معروف ترین فستیوال های هند و زمان برگزاری هرکدام پرداختیم تا در سفر خود به هند از این فستیوال ها بازدید نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *