جشن رنگ های هند

با جشن رنگ های هند بیشتر آشنا شوید

۱۰ بهمن ۱۴۰۲ ۵ دقیقه

کشور هند یکی از جذاب ترین و توریستی ترین کشورهای دنیاست که فرهنگی بسیار کهن با پیشینه بیش از چهار هزار سال دارد. یکی از دلایل اهمیت این کشور برای گردشگران این است که کشور هند با وسعت و جمعیتی زیاد، اقوام و فرهنگ های مختلف را در خود جای داده است و از هر تغییر و تنوعی استقبال می کند.

در این کشور همه افراد با ملیت، ادیان و آداب و رسوم مختلف در کنار هم دوستانه زندگی می کنند و با احترام متقابل به آیین ها و فرهنگ های یکدیگر تنوع فرهنگی بی نظیری را ایجاد کرده اند که در دیگر نقاط جهان کمتر به چشم می خورد. مسلمانان، بودایی ها، سیک ها، هندوها، مسیحیان و… همه و همه در کنار یکدیگر جمعیت مثال زدنی هند را تشکیل داده اند. در فرهنگ غذایی، هنر، معماری، موسیقی، صنعت و در صدها زمینه دیگر کشور هند دارای متنوع ترین و متفاوت ترین هاست و در همه ادوار با آغوش باز پذیرای تجربیات بیشتر است.

با جشن رنگ های هند بیشتر آشنا شوید

هولی، یا جشن رنگ های هند

در هند همه افراد آزادند به انجام آیین ها و رسوم مذهبی و فرهنگی خود بپردازند و یکی از این رسوم جالب و هیجان انگیز جشن رنگ هاست که همه ساله در این کشور اجرا می شود. هولی، یا جشنواره رنگ ها یکی از محبوب ترین جشن های باستانی آیین هندوست که در بین هندی ها به جشن بهاره یا جشن عشق نیز معروف است.

رزرو تور قسطی هند، بدون ضامن و با اقساط 10 ماه

فلسفه جشن رنگ های هند

فلسفه جشن رنگ های هند به جزئیات آیین هندو برمی گردد و نشان دهنده پیروزی نیکی بر شرارت است. اصل و ریشه این جشن به سرزمین هندوستان متعلق است، اما امروزه به دیگر نواحی آسیا، اروپا و حتی دنیای غرب نیز گسترش یافته است.

جشن رنگ های هند که در روزهای ابتدایی فصل بهار انجام می‌شود، نوید بخش فرا رسیدن بهار و پایان زمستان است و بنا به باور هندوها همراه با شکوفه های درختان، شکوفه های عشق نیز در دل انسان ها جوانه می زند و با دید و بازدید، خنده و شادی و بخشش و گذشت افراد موظف هستند که روابط آسیب دیده گذشته را ترمیم کنند.

این فستیوال همچنین یادآوری برای آغاز فصل برداشت بهاره است که برای اقوام هندی بسیار مقدس است. هولی به مدت یک شب و یک روز به طول می انجامد و از غروب آفتاب شبی که بر اساس تقویم هندو، آغاز ماه پهالگونه ( اواسط ماه مارس میلادی) محسوب می شود، جشن رنگ های هند شروع می شود.

فلسفه جشن رنگ های هند

مراسم ویژه جشن رنگ های هند

در این شب افراد دور هم جمع می شوند و آیین های مخصوص مذهبی خود را انجام می دهند و تا پاسی از شب به دعا و نیایش می پردازند تا وجود خود را از نفوذ شیطان پاک کنند. صبح روز بعد جشن رنگ یعنی هولی انجام می شوند. انجام این جشن برای عموم مردم با هر آیین و مذهبی آزاد است و در طول جشن افراد به یکدیگر رنگ می پاشند و گاها سعی می کنند یکدیگر را با پاشیدن آب خیس کنند.

معمولا تفنگ های آب پاش و بادکنک های زیادی پر از رنگ و آب و در این روز شاد و هیجان انگیز مورد استفاده قرار می گیرند. در این عید همه با هم برابرند، از هر نژاد و ملیتی، زن و مرد، پیر و جوان، فقیر و غنی در کنار هم قرار می گیرند و به شادی و خنده می پردازند. جشن رنگ های هند در خیابان های وسیع، پارک ها و فضای بیرونی معابد برگزار می شود.

گروهی از افراد با آوردن درام و دیگر ابزار موسیقی به رقص و آواز می پردازند. خانواده ها و دوستان در این روز یکدیگر را پیدا می کنند به هم پودرهای رنگی می پاشند، با هم می خندند و غذاهای و نوشیدنی های خود را با هم قسمت می کنند. در زمان غروب آفتاب، افراد لباس های تمیز می پوشند و به دید و بازدید از اقوام و دوستان خود می روند.

خرید تور اقساطی دهلی با شرایط و امکانات ویژه

اهمیت فرهنگی فستیوال هولی

فستیوال هولی اهمیت فرهنگی ویژه ای در میان هندوهای سرتاسر شبه قاره هند دارد. این عید فرصتی‌ است که از خطاهای گذشته درس بگیرند، به آنها پایان دهند و اشتباهاتشان را جبران کنند و با ملاقات دیگر افراد ببخشند و بخشیده شوند . یکی دیگر از رسوم جشن رنگ های هند این است که چند روز قبل از اجرای هولی مردم شروع به جمع آوری چوب و انباشته کردن آنها در پارک ها، مراکز تجمع، در نزدیکی معابد و دیگر فضاهای باز می کنند تا در هنگام غروب آفتاب روز جشن، آنها را بسوزانند و به رقص و آواز در اطراف آتش بپردازند.

همچنین در روز قبل غذاها و نوشیدنی های مرسوم را تهیه می کنند و در روز جشن رنگ های هند آن را با دیگران تقسیم می کنند. جزئیات انجام هولی و تعداد روزهای آن در مناطق مختلف هند ممکن است متفاوت باشد، مثلاً در بخش هایی از شمال هند این جشن ممکن است بیشتر از یک هفته طول بکشد، یا در گجرات این فستیوال دو روزه است، در روز اول مردم با برافروختن شعله های آتش و خوردن ذرت و نارگیل های کبابی به جشن و پایکوبی می پردازند و روز دوم به پاشیدن رنگ و آب می گذرد.

اهمیت فرهنگی فستیوال هولی

رنگ های مورد استفاده در جشن رنگ های هند

رنگ های مورد استفاده در جشن رنگ های هند کاملاً گیاهی و بی خطر هستند و از چهار یا پنج گیاه اصلی ساخته می شوند و بقیه رنگ های مورد استفاده از ترکیب این چهار رنگ به دست می آیند. تمام این گیاهان خاصیت دارویی دارند و در طب سنتی هند مورد استفاده قرار می گیرند. در سال 2009 مقرر شد که تمام رنگ های مورد استفاده در این جشن که در اکثر فروشگاه ها عرضه می شوند، دارای برچسب های اطلاعات باشند تا مصرف کنندگان از منشأ دقیق گیاهی این محصولات مطلع شوند.

برگزاری جشن در دیگر کشورها

در سال های اخیر بسیاری از رویدادهای اجتماعی با نام های مختلف، با الهام از جشنواره رنگ هند در اروپا و ایالات متحده با اهداف خیریه‌ای ایجاد شده اند. این رویدادها اغلب با دریافت هزینه ورودی انجام می شوند که سود کلی حاصل از این مراسم صرف امور خیریه می شود و اغلب این جشن ها با برنامه ریزی زمانی متفاوت با فستیوال هولی اصلی که در هند اجرا می شود، انجام می گیرند.

برگزاری جشن در دیگر کشورها
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *