فستیوال گل رز بلغارستان

فستیوال گل رز بلغارستان

۱۶ بهمن ۱۴۰۲ ۵ دقیقه

شرکت در جشنواره ها و فستیوال های ملی یک کشور، هم جز مهیج ترین جاذبه های توریستی است و هم راهی باری آشنایی با فرهنگ آن کشور. فستیوال گل رز بلغارستان یکی از محبوب ترین و مهم ترین رویدادها در این کشور است. این فستیوال خوشبو و طراوت بخش، هم برای مردم بومی کشور بلغارستان اهمیت زیادی دارد و هم توریست های زیادی را به خود جذب کرده است.

کشور بلغارستان یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری در شرق قاره اروپاست. پایخت این کشور یعنی شهر صوفیه یکی از قدیمی ترین اقامتگاه های تاریخ بشر شناخته شده است. هم چنین در این کشور آب و هوای خوب و متنوعی برقرار است. امکانات تفریحی و مخصوصا تفریحات و تفرجگاه های ساحلی در شهر وارنا هر سال توریست های بسیاری را راهی کشور بلغارستان می کند. در کنار همه این ها، جاذبه های فرهنگی بسیاری در بلغارستان وجود دارد که از نظر توریستی بسیار با اهمیت هستند.

فستیوال ها و جشنواره هایی که در بلغارستان برگزار می شوند، بخش مهمی از جاذبه های فرهنگی این کشور را به خود اختصاص می دهند. در بین فستیوال های کشور بلغارستان، فستیوال گل رز بلغارستان را می توان جز محبوب ترین ها به شمار آورد. این فستیوال خوشبو با فرهنگ مردم بلغار و سنت قدیمی برداشت گل رز در این کشور پیوند خورده است.

در این مطلب به معرفی فستیوال گل رز در بلغارستان می پردازیم و جنبه های مختلف فرهنگی آن را شرح می دهیم. اگر برای سفر به کشور بلغارستان برنامه ریزی می کنید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید. شاید شما هم علاقه مند شدید که در این فستیوال جذاب و مشهور شرکت کنید.

فستیوال گل رز بلغارستان

فستیوال گل رز بلغارستان

هنگامی که زمان برداشت گل رز در کشور بلغارستان فرا می رسد، زمانی است که مردم بلغاری به برگزاری جشن و برپایی مراسم فستیوال گل رز در بلغارستان اقدام می کنند. گل رز در کشور بلغارستان اهمیت و ارزش بسیار بالایی دارد و یکی از محصولات مهم صادراتی این کشور است. برداشت گل رز در بلغارستان از دیرباز جز سنت های مهم مردمان این کشور بوده و از همان موقع فستیوال گل رز بلغارستان مشهور شده است.

محل برگزاری جشنواره گل رز بلغارستان در دره ای به نام دره «گل سرخ» است. این دره در محدوده 200 کیلومتری شهر صوفیه و در شهر کالووو و هم چنین در شهر کازانلاک برگزار می گردد. هزاران نفر از مردمان بومی بلغاری و توریست هایی که به این کشور سفر کرده اند در این مراسم حضور می یابند. در طول این مراسم، سنت برداشت کردن گل های رز و روغن گیری از آن ها مورد احترام و پاسداشت قرار می گیرد.

دره گل سرخ در کشور بلغارستان مهم ترین مرکز برای پرورش و تولید انواع گل های رز است. همان طور که می دانید گل رز محبوب ترین گل در جهان بوده و طرفداران بسیار زیادی دارد. این گل خوشبو و خوش رنگ در رنگ ها و گونه های متنوعی یافت می شود که همین موضوع بر محبوبیت آن افزوده است.

با فرهنگ و آداب و رسوم مردم بلغارستان آشنا شوید !

علاوه بر زیبایی و بوی بسیار دلنشین گل رز، این گیاه کاربردهای دیگری هم دارد. از جمله این کاربرد برای روغن گل سرخ ذکر شده است که موجب حفظ طراوت و شادابی پوست می شود؛ به همین دلیل بسیاری از زنان و دختران مشتری ثابت محصولات تولیده شده از روغن گل سرخ هستند.

بهترین زمان برای برداشت کردن گل های رز در دره گل سرخ بلغارستان، بهار و به خصوص ماه می است. در ماه می تقریبا تمام ماه مردم محلی دره گل سرخ و مردم شهر کالووو نسبت به برداشت گل های رز اقدام می کنند. پس از پایان یافتن مرحله چیدن و جمع آوری گل ها، نوبت به مرحله گرفتن رایحه و عطر گل و هم چنین گرفتن روغن آن و تهیه محصولات مرتبط با آن می رسد.

این مراسم در انتهای ماه می و هفته اول ماه ژوئن برگزار می گردد. همزمان با پایان یافتن مراسم برداشت گل های رز در دره گل سرخ بلغارستان، جشنواره هیجان انگیز و پرانرژی فستیوال گل رز در بلغارستان هم برگزار می شود. بنابراین اگر قصد دارید در این فستیوال شرکت کنید، بهتر است در اواخر ماه می و یا هفته اول ماه ژوئن به این کشور سفر کنید.

فستیوال گل رز بلغارستان

برخی آداب و رسوم در فستیوال گل رز بلغارستان

همان طور که گفته شد فستیوال گل رز بلغارستان از اهمیت و قدمت زیادی برخوردار است. این جشنواره با سنت ها و فرهنگ مردم بلغارستان گره خورده است و راهی است عالی برای آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ بلغاری ها.
برداشت گل معمولا توسط زن های بلغاری انجام می شود؛ به این صورت که آن ها در سپیده دم از خواب بیدار شده، به مراتع و محل های رویش گل رز می روند و اگر گلی راحیه شدید و معطری داشته باشد، آن را انتخاب می کنند.

برای آن که گل های رز کیفیت خود را از دست نداده و روغن آن ها کاهش پیدا نکند، بهترین زمان برداشت این گل ها در صبح است. در عصرها و بعد از ظهرها بر اثر تغییرات متابولیسمی در درون این گل ها و هم چنین تابش آفتاب، حجم روغن کاهش می یابد.
اولین زنی که بتواند با انتخاب اولین گل فرآیند برداشت گل ها را آغاز کند، آن گل را به عنوان یادگار و نشانه در پشت گوش خود قرار می دهد.

با تور اقساطی خارجی سفر کنید و 10 ماه دیگر پرداخت کنید!

مکان برگزاری فستیوال گل رز در بلغارستان

فستیوال گل رز بلغارستان در چندین شهر برگزار می شود؛ اما مهم ترین شهرها برای برگزاری فستیوال گل رز شهرهای کارلووو و کازانلاک هستند. کارلووو یکی از مهم ترین شهرهای بلغارستان در زمینه تولید و برداشت گل رز و استخراج روغن از آن است. در مراسم فستیوال جشنواره گل در بلغارستان، می توان انواع موسیقی های زیبا و محلی بلغارستان، خواننده های محلی، رقص های بومی کشور بلغارستان و تزیینات چشم نواز در جای جای شهر را ملاحظه کرد. مردم در کازانلاک، دیگر شهر مرتبط با این مراسم نیز برای چندین روز به جشن گرفتن مشغولند.

در این مراسم دختران و پسران جوان با پوشین لباس های بومی و سنتی بلغارستان، به دست مردم و رهگذران گل های رز سرخ هدیه می دهند. یک رقص مخصوص در این مراسم توسط بومی های بلغارستان اجرا می شود که می تواند برای هر توریستی جالب باشد. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که در پایان فستیوال گل رز بلغارستان، یک دختر جوان به عنوان ملکه رز انتخاب می شود.

فستیوال گل رز بلغارستان
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *