ترس از پرواز

ترس از پرواز و راه های غلبه بر آن

۱۳ شهریور ۱۴۰۲ ۵ دقیقه

ترس از پرواز پدیده عجیب و پیچیده ای نیست. بسیاری از افراد از سفر کردن با هواپیما و پرواز می ترسند و هنگام استفاده از هواپیما استرس بسیار زیادی را متحمل می شوند. دلایل این وضعیت نیز بسیار متفاوت است.

بسیاری از افراد به طور کلی ترس از ارتفاع دارند و از بودن در مکان های بلند و بالا احساس وحشت می کنند. به همین دلیل سفر به هواپیما برایشان ترس زیادی به همراه دارد. برخی دیگر هم از کلاستروفوبیا یا هراس از مکان های تنگ رنج می برند و با توجه به این که محیط هواپیما هم محیط بسته ای است دچار ترس و وحشت هنگام سفر می شوند.

عده دیگری نگران وضعیت آب و هوایی هستند و نگرانند که مبادا هنگام پرواز وضعیت جوی نامساعد باشد و همین موجب سقوط آن ها بشود. از دلایل زمینه ای دیگر برای ترس از پرواز می توان به این اشاره کرد که برخی افراد نگرانند خلبان هواپیما خوابش ببرد یا این که افراد تروریست هواپیمای ربایی کنند.

به طور کلی ترس از پرواز پدیده ای نسبتا رایج است و دلایل مختلفی هم دارد. این که دلیل ترس از پرواز چیست را می توان با مراجعه به روانکاو و مشاور کاوش کرد. اما در هر صورت، ترس از پرواز می تواند برای افراد مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. چرا که هر کسی ممکن است برای جابجایی بین مسافت های بلند نیاز به استفاده از هواپیما داشته باشد.

صرف نظر از این که دلیل زمینه ای و ریشه ای ترس از پرواز چیست، راهکارهای مختلفی برای غلبه بر این ترس و رفع مشکلات ناشی از آن وجود دارد. اگر شما هم ترس از پرواز دارید و هنگام مسافرت با هواپیما دچار استرس و احساس وحشت می شوید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید و راهکارهای علبه بر ترس از پرواز که در ادامه ارائه شده اند را اجرا نمایید.

ترس از پرواز و راه های غلبه بر آن

راهکارهای غلبه بر ترس از پرواز

بهترین راه برای برطرف کردن نگرانی ها و فشارهای روانی کمک گرفتن از مشاوران است. یک مشاور حرفه ای می تواند به خوبی شما را در حل مشکلاتتان یاری کرده و ترس های شما را ریشه یابی کند. اما یک راه دیگر و نسبتا آسان تر برای غلبه بر ترس از پرواز، تکنیک هایی است که برای حل این مشکل ارائه شده اند. در ادامه به مهم ترین راهکارها و تکنیک ها برای غلبه بر ترس از پرواز اشاره می کنیم:

حضور به موقع در فرودگاه

برنامه خود را به نحوی تنظیم کنید که به موقع به فرودگاه برسید و برای رسیدن به آن جا دچار استرس نشوید. اگر زمان بندی شما مناسب نباشد و مجبور شوید عجله کنید، همین موضوع به استرس شما و ترس از پرواز می افزاید. بنابراین بهتر است سعی کنید زمانی در فرودگاه حاضر باشید که آرامش شما پیش از سفر حفظ شود.

اشیای ممنوعه در کابین هواپیما را بشناسید.

اطلاعاتتان درباره نحوه کار هواپیما را افزایش دهید

هرچه قدر که یک پدیده برای انسان ناشناخته تر و مبهم تر باشد، ترس او نیز از آن بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر شما درباره هواپیما، نحوه کار آن و چگونگی به پرواز درآمدن آن اطلاعات کسب کنید و منابع مناسب را مطلعه نمایید، ترس شما نیز از پرواز کاهش می یابد.

هواپیماها در طول این سال ها بسیار پیشرفته کرده و به بهترین شکل برای پرواز در آسمان و ارتفاع زیاد طراحی شده اند. علت شناور ماندن هواپیما در هوا و توانایی پرواز آن، بال های هواپیما و نحوه طراحی آن ها است. شاید جالب باشد بدانید که هواپیما حتی اگر تمام موتورهایش هم از کار بیفتند می تواند تا بیش از 100 کیلومتر به پرواز ادامه دهد.

اطلاعاتتان درباره نحوه کار هواپیما را افزایش دهید

درباره هواپیمای پرواز خود اطلاعات کسب کنید

دلیل این موضوع نیز همان چیزی است که در مورد قبلی ذکر شد؛ اگر با هواپیمای خود، مدل آن، ظرفیت، تعداد و نحوه کار موتورها، شکل و سایر ویژگی های آن آشنا باشید، آرامش شما در حین سفر بیشتر خواهد بود. به همین دلیل بهتر است پیش از پرواز درباره هواپیمای مسافرتی خود اطلاعات کافی را به دست آورده و آن را به خوبی بشناسید.

خودداری از نشستن در کنار پنجره

پیش از آن که برای رزرو بلیط هواپیما اقدام کنید، حتما به صندلی رزروی خود دقت کنید. اگر ترس از پرواز دارید یا حضور در ارتفاع برای شما وحشت آور است، بودن در کنار پنجره هواپیما و مشاهده چشم انداز رو به پایین آن ترس شما را بیشتر می کند. بنابراین بهتر است از نشستن در کنار پنجره خودداری نمایید.

آیا می دانید که اگر از پرواز جا ماندید باید چکار کنید؟

درباره چاله هوایی اطلاعات خود را افزایش دهید

چاله هوایی یا توربولانس، یکی از مواردی است که در بسیاری از پروازها تجربه می شود و می تواند برای مسافران وحشتناک و دلهره آور باشد. هنگامی که هواپیما در چاله هوایی قرار می گیرد، دچار لرزش و تکان می شود. اگر چه این لرزش و تکان معمولا چندان شدید نیست اما می تواند برای مسافران با دلهره همراه باشد.

درباره چاله هوایی اطلاعات خود را افزایش دهید

کسی که ترس از پرواز دارد هنگام قرار گرفتن هواپیما در چاله هوایی فشار و ترس زیادی را متحمل می شود. البته جایی برای این همه ترس و نگرانی نیست. زیرا چاله هوایی یک مسئله طبیعی است که در خیلی از پروازها وجود دارد. هواپیماها به گونه ای طراحی می شوند که بتوانند از پس بدترین چاله های هوایی نیز بر بیایند و علاوه بر آن، خلبان ها هم به خوبی با این چاله های آشنایی دارند. بنابراین اگرچه چاله هوایی می تواند ترسناک و خطرناک به نظر برسد، اما جایی برای نگرانی نیست.

کنترل افکار و تمرکز روی نقاط مثبت

برای کسی که ترس از پرواز دارد، ساده ترین کار این است که رویدادهای وحشتناک را در حین پرواز تصور کند؛ مثلا فکر کند ناگهان هواپیما توسط یک تروریست ربوده بشود و یا این که یکی از موتورهای آن از کار بیفتد و یا بال هواپیما کنده بشود. این افکار اولین چیزهایی هستند که به ذهن افراد دارای ترس از پرواز می رسند و تا حدی هم غیراختیاری هستند، اما کاملا برای فرد عذاب آورند.

راه حل این مشکل این است که تنها بر روی جنبه های مثبت سفر خود تمرکز کنید. مثلا می توانید بر روی زیبایی ها و جاذبه های مقصد خود متمرکز شده و خود را در حال گردش در آن مکان ها تصور کنید. یا این که به دوستان و آشنایانی که در مقصد خود به دیدنشان می روید بیندیشید. همه این ها باعث می شوند تا احساسات ترس و وحشت از شما دور شوند.

کنترل افکار و تمرکز روی نقاط مثبت
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.