سوشی غذای ژاپنی

معروف ترین غذای ژاپنی است که تاریخچه ایی بسیار کهن دارد. بر خلاف باور مردم جهان که سوشی را ماهی خام می دانند، مواد اصلی تشکیل دهنده این غذا برنج و چاشنی های خامی است که در هر نوع سوشی متفاوت است. سوشی یکی از معروف ترین فینگر فود های دنیا ست که در تمام جهان در رستوران ها و جشن ها استفاده می شود. به دلیل محبوبیت این غذا در کل دنیا، تعجبی ندارد که در کشور های مختلف با توجه به ذائقه های مردم، خودشان تغییراتی در ترکیب این غذا ایجاد کرده اند. به عنوان مثال در کشور آمریکا که مردم علاقه ی زیادی به این غذا دارند، میتوان رول کالیفرنیا و رول نیویورک را یافت.

انواع سوشی:

ساشیمی(Sashimi): این سوشی که یک نوع ماهی است، به صورت خام، پخته شده و ترشی سرو می شود که ترکیبی از ترب دایکون و واسابی و زنجبیل ترکیب می شود و شامل پرس های 3 تکه و 5 تکه سرو می شود. این نوع سوشی فقط به صورت طبخ ژاپنی قابل پخت است.

نیگیری(Nigiri): این سوشی که به صورت ماهی برروی دو توپک برنج قرار می گیرد و با جلبک دریایی نوری احاطه می شود، به همراه ادویه جلبک و کمی تزئین به شدت لذیذ به نظر می رسد. این سوشی به صورت پرس های دو تکه ایی سرو می شود.

گوانگ نیگیری(Gunkan Nigiri): این نوع سوشی نیگیری که بسیار پر طرفدار است، تفاوت آنچنانی از نظر طعم با نیگیری کلاسیک ندارد، اما دلیل انتخاب این اسم به خاطر شکل ظاهری این غذا ست که شبیه قایق است و گوانگ نیز به همین معنی (قایق) می باشد. این فینگر فود به صورت پرس دو تکه ایی سرو می شود.

هوسوماکی(Hosomaki): این سوشی برخلاف باور ها در مواد تشکیل دهنده خود هیچگونه ماهی ندارد و به صورت مدرن طبخ می شود. اجزای تشکیل دهنده ی این سوشی پر طرفدار شامل جلبک برشته شده است که در خارج آن قرار دارد و کمی برنج به همراه ادویه ی جلبک نوری دریایی است. این فینگر فود به صورت پرس های شش تکه ایی سرو می شود.

فوتوماکی(Futomaki): این سوشی که بسیار پر ملات است رول های جلبک بسیار نازکی دارد و مواد تشکیل دهنده آن شامل 4 نوع ادویه ی جلبک سبز، قرمز، برشته و نمک سود شده است. ماهی این سوشی به صورت کاملا خام است و برنج موجود در آن خمیر است. این فینگر فود به صورت پرس های چهار تا ده تکه ایی است.

اوراماکی(Uramaki): اوراماکی که سوشی مورد علاقه ی آمریکایی هاست به دلیل شکل ظاهری اش بسیار وسوسه انگیز است و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. مواد تشکیل دهنده این سوشی به صورت کلاسیک است و رول های آن جلبک ندارد. این سوشی به صورت پرس های شش تا هشت تکه ایی سرو می شود.

تماکی(Temaki): این سوشی که معروف به سوشی قیفی یا لقمه ایی است، با دست درست می شود و با دست هم خورده می شود. مواد تشکیل دهنده آن شامل جلبک برشته شده در لایه بیرونی و برنج همراه با سرکه و ترکیباتی مانند: کنجد سیاه، سیاه دانه، هویج و سبزیجات است. این غذا به صورت پرس های یک تکه ایی و لقمه ایی سرو می شود.

چیراشی(Chirashi): این نوع سوشی که نامش از ماهی رودخانه ایی چیراشی گرفته شده است، به صورت کاسه ایی سرو می شود. در این سوشی خبری از رول های زیبا و ظریف نیست. کاسه ی چیراشی بسیار شبیه غذای دون بووری است اما با این تفاوت که در این غذا از ادویه های مختلفی استفاده می شود و از چند نوع ماهی دریایی برای تنوع آن به کار گرفته می شود.

مواد لازم برای تهیه سوشی:

 1. پنج ورق جلبک سوشی
 2. دو فنجان برنج سوشی (دانه کوتاه)
 3. شش گرم سوشی تن، برشی با ابعاد 5 و 1.5 و 7 سانتی متری به صورت نواری
 4. شصت گرم ماهی سالمون سوشی، برشی به ابعاد 0.5 و 1.5 و 7 سانتی متر
 5. یک عدد خیار به صورت نواری و بریده شده مخصوص سوشی
 6. یک عدد هویج به صورت بریده شده و پوست کنده مخصوص سوشی
 7. نصف آووکادو، نازک برش خورده

ملزومات تهیه برنج سوشی:

 1. پنج فنجان برنج سوشی دانه کوتاه
 2. 6 فنجان آب
 3. نصف فنجان سرکه برنج
 4. دو قاشق غذاخوری شکر
 5. دو قاشق چای خوری نمک

طرز تهیه:

 1. برنج را در یک کاسه بزرگ بریزید و با آب سرد چندین بار بشویید تا آب آن زلال شود. سپس آن را در آبکش بریزید و 30 دقیقه کنار بگذارید. برنج را به همراه آب در پلوپز بریزید و بگذارید نیم ساعت خیس بکشد. سپس دستگاه را روش ن کنید و نیم ساعت بپزید. 15 دقیقه نیز آن را دم کنید تا کاملا نرم شود.
 2. در این فاصله، سرکه سوشی را آماده کنید: سرکه برنج، شکر و نمک را با یکدیگر مخلوط کنید، درون قابلمه بریزید و روی حرارت کم قرار دهید. آن ها را هم بزنید تا شکر کاملا حل شود. پس از اینکه کمی غلیظ شد، آن را کنار بگذارید تا خنک شود.
 3. برنج دم کشیده را درون کاسه بزرگی بریزید. ترجیحا کاسه فلزی نباشد. سرکه سوشی را روی آن ریخته و با کفگیر آن ها را هم بزنید تا سرکه به خورد همه برنج ها برود. مراقب باشید که این حرکت موجب له شدن برنج نشود. سپس آن را کنار بگذارید تا سرد شود.

چیپس میگو:

برای تهیه میگوی برشته، از خرده های نان تست یا پانکو (خرده نان ژاپنی) استفاده کنید. روغن (روغن بادام زمینی و روغن کنجد) را درون تابه متوسط روی حرارت متوسط گرم کنید. یک عدد تخم مرغ را درون کاسه بشکنید و هم بزنید. میگو را ابتدا درون تخم مرغ و سپس درون خرده های نان بغلتانید. سپس در روغن داغ به مدت 1 الی 2 دقیقه سرخ کنید. میگوهای طلایی شده را روی دستمال کاغذی حوله ایی قرار دهید تا روغن آن ها گرفته شود.

سبزیجات خود را خرد کنید، نصف یک آووکادو و نصف خیار را به نوار های باریک برش دهید. این مقدار سه سوشی کافی است.

مایونز اسپایسی:

برای تهیه مایونز اسپایسی، به سس مایونز، روغن کنجد و سس تند فلفلی با طعم سیر نیاز دارید. سه قاشق غذاخوری مایونز، نصف قاشق چایخوری روغن کنجد و یک قاشق چایخوری سس سیر و فلفل را با یکدیگر مخلوط کنید. استفاده از روغن کنجد به این سس طعم بسیاز عالی می دهد. سس را کنار بگذارید.

ماهی اسپایسی:

برای تهیه سوشی، به فیله ماهی تازه و خام تن نیاز دارید. یکی از بهترین گزینه ها، استیک ماهی ahi (ماهی تن زرد) است. 115 گرم فیله این ماهی را تهیه کنید. با چاقوی تیز آن را به مربع های کوچک برش دهید. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، نصف قاشق غذاخوری روغن کنجد و یک قاشق غذاخوری سس سیر و فلفل را به آن بیفزایید و هم بزنید.

آن را نیز کنار بگذارید.

وسایل مورد نیاز برای پیچیدن رول سوشی:

 • برگه های جلبک دریایی (نوری)
 • حصیر بامبو
 • چاقوی بسیار تیز
 • مخلوط 28 گرم سرکه برنج + 3.1 پیمانه آب (برای شست و شوی چاقو هنگام برش دادن سوشی)
 • دستمال کاغذی حوله ایی
 • سلفون

نوری (ورقه جلبک دریایی) را روی حصیر بامبو قرار دهید. برنج را با کفگیر روی آن قرار دهید و سطح برنج را صاف کنید. با کمک دستمال کاغذی حوله ایی، سطح برنج را فشار دهید و لبه های آن را دقیقا با لبه های جلبک تنظیم کنید. سپس جلبک و برنج را با هم و با کمک دستمال برگردانید تا در این مرحله، جلبک رو باشد.

میگو، خیار و آووکادو را روی جلبک بچینید و کمی سس مایونز و ماهی اسپایسی بریزید. برای پیچیدن رول سوشی، لبه حصیر بامبو و دستمال کاغذی را بگیرید، آن را تا حد امکان با کمترین قطر ممکن بپیچید تا رول کاملا سفت و محکمی ایجاد شود.

برای اضافه کردن ماهی های تند و فلفلی، با قاشق چایخوری آن ها را روی سطوح سوشی قرار دهید. یک لایه سلفون روی آن بکشید و با چاقوی بسیار تیز، رول سوشی را به صورت رولت برش دهید. باید در یک حرکت چاقو آن را برش دهید. اگر به صورت اره ببرید، ممکن است رول از هم بپاشد. پس از برش، آن ها را کنار هم بگذارید و روی آن ها دانه های کنجد بپاشید و از طعم عالی آن به همراه سس سویا لذت ببرید.

برای پیچیدن یک رول معمولی هم می توانید حصیر بامبو را روی میز بگذارید، یک لایه جلبک روی آن قرار دهید و برنج را روی جلبک پخش کنید. میگو، خیار و آووکادو را روی برنج بگذارید، سپس آن را رول کنید. در آخر با چاقوی بسیار تیز آن ها  را برش دهید. در انتها نیز مایونز تند و اسپایسی را روی آن ها بریزید و سرو کنید.

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم