روش های مختلف ثبت شرکت در کانادا

با توجه به رشد و توسعه شرایط اقتصادی و فرهنگی کانادا در کنار امنیت بالای سرمایه گذاری در این کشور،  افراد زیادی در سطح جهان از جمله ایران علاقه مند به سرمایه گذاری در کشور کانادا و به دنبال آن دستیابی به بازار جهانی هستند یکی از کم ریسک ترین و در عین حال پرسود ترین روشهای سرمایه گذاری در کانادا ثبت شرکت دراین کشور است . در صورت ارائه یک طرح تجاری (بیزینس پلان) موفق که منجر به کارآفرینی و توسعه اقتصاد کشور کانادا شود امکان درخواست برای اخذ اقامت بلند مدت و دائم برای فرد متقاضی فراهم است.

کنترل فساد اداری

در نمودار کنترل فساد در کشورهای مختلف در بازه ی 2.5- تا 2.5+ کشور کانادا موفق به کسب امتیاز 1.97+ شده است که این نشان دهنده ی کنترل دولت فدرال بر تمام امور اداری و اقتصادی است .

خطر مصادره اموال

کشورهای زیادی وجود دارند که از نظر امنیت دارایی مناسب برای سرمایه گذاری نیستند ، طبق آخرین آمار OECD در یک بازه ی 7 دسته ای  کشور کانادا در دسته ی 1 به عنوان یکی از کم خطر ترین کشورهای دنیا  از نظر مصادره ی اموال قرار گرفته است . بررسی آمار ها نشان میدهد که کشور کانادا از نظر امنیت سرمایه گذاری در کنار اقتصاد رو به رشد آن بسیار مناسب برای سرمایه گذاران است .

 مالیات متوسط

با توجه به آمار ها از سال 2006 تا 2019 متوسط نرخ  مالیات در کشور کانادا قابل تحمل بوده و نشان دهنده ی ثبات مالیاتی میباشد ، در سال 2006 کمترین درصد متوسط نرخ مالیاتی یعنی 26 درصد و در سال 2016 بالاترین درصد متوسط نرخ مالیاتی یعنی 33 درصد محاسبه شده است که این موضوع میتواند برای سرمایه گذاران نسبتا مناسب باشد.

انواع شرکت ها

شرکت مسئولیت محدود : شرکت مسئولیت محدود جهت انجام امور تجاری بین دو یا چند نفر تشکیل  میشود و هر یک از اعضا در این شرکت به اندازه ی سرمایه ای که در شرکت دارد در قروض و تعهدات این شرکت سهیم است و سهام شرکت به صورت قطعات مجزا و تفکیکی نیست.نکته مهم اینکه برای میزان سرمایه شرکت با مسئولیت محدود هیچ حداقل مبلغی تعیین نشده است ، در نظر داشته باشید این نوع شرکت گران تر از انواع دیگر به حساب می آید و جذب سرمایه آسان تر است .

شرکت تعاونی : هدف اصلی شرکت های تعاونی کمک به توسعه شرایط اقتصادی و کمک به رفع نیازندیهای اعضا است.  در این شرکت تمام اعضا سهیم هستند و هرکدام مسئولیت محدودی در تمام امور دارند به همین دلیل معمولا اختلاف نظر ها باعث میشود که طرح ها کند تر و با مشکلات بیشتری انجام شوند .معمولا شرکت تعاونی زمانی تشکیل میشود که شرایط اقتصادی بهم ریخته و نا مساعد باشد.

شرکت مالکیت شخصی: شرکت مالکیت شخصی در بین انواع شرکت ها ساده ترین گزارش مالیاتی را دارد و تمام اختیارات بر عهده مالک شرکت است. از نکات منفی شرکتهای مالکیت شخصی میتوان به عدم اعتبار این شرکتها نزد بانکها اشاره کرد که در نتیجه آن امکان استفاده از تسهیلات بانکی از جمله گرفتن وام برای آنها فراهم نیست.

شرکت مشارکتی: در این نوع شرکت مسئولیت بین تمام شرکا تقسیم میشود و هر یک از اعضا مسئول بدهی یکدیگر  میباشند و این موضوع باعث میشود که این شرکتها جزو پر ریسک ترین نوع شرکت ها به حساب می آید .گزارش مالیاتی شرکتهای  ساده بوده ولی از نظر اعتبار شباهت زیادی با مالکیت خصوصی دارد .

هزینه ی تاسیس شرکت درایالت های مختلف

به دلیل  سیاست گذاری هر ایالت برای خود، هزینه ی ثبت شرکت در هر ایالت با توجه به نوع فعالیت شرکت متفاوت است و پروسه ی این ثبت در ایالت های مختلف تفاوت دارد .

در جدول زیر هزینه ی ثبت شرکت را مشاهده میکنید

ایالت هزینه نوع ارز
اونتاریو 360 CAD
آلبرتا 450 CAD
بریتیش کلمبیا 350 CAD
کبک 326 CAD
نوا اسکوشیا 337 CAD

 

مراحل ثبت شرکت

در اولین گام برای ثبت شرکت متقاضی باید وارد سایت ثبت شرکت ها شده و ثبت نام کند.

نامگذاری : در این مرحله هر شخص برای نامگذاری شرکت خود میتواند از سایت ثبت شرکت ها در کانادا کمک بگیرد و نامی متناسب با حوزه ی فعالیت خود انتخاب کند که تکراری نباشد ، در نظر داشته باشید از روز اعلام آمادگی 90 روز فرصت نامگذاری وجود دارد .

اساسنامه ی شرکت : در این مرحله باید در اساسنامه نام شرکت ، آدرس و تلفن ها ، محل تاسیس شرکت ، نوع ساختار شرکت ، مقررات شرکت ، شرکت های وابسته و اعضای هیئت مدیره مشخص شود که انتخاب مدیر عامل یکی از بخش های مهم این مرحله است و مدیر عامل باید شرایط لازم را داشته باشد به عنوان مثال : مدیر عامل باید شخص حقیقی باشد ،حداقل 18 سال  سن داشته باشد و در وضعیت ورشکستگی نباشد همچنین ملزم به ارائه نامه عدم سوء پیشنه است. اساسنامه  شرکت باید به دو زبان رسمی کشور کانادا زبان انگلیسی و فرانسوی ترجمه شود .

فرم نهایی: در این مرحله باید فرم نهایی تکمیل و هزینه ی ثبت شرکت واریز شود ، پس از طی کردن مراحل فوق در صورت تایید اداره مهاجرت کانادا و صدور مجوزهای مربوطه شخص حقوقی میتواند برای افتتاح حساب شرکت اقدام کند.

اقدامات قبل از ویزا

با توجه به شرایط بین المللی،  برخی کشورها به دلیل محدودیت ها ابتدا باید اجازه ی ورود به کشور کانادا را کسب کنند. بنابراین متقاضیان ایرانی باید مراحل قانونی اخذ ویزا را طی کنند و پس از صدر ویزا و دریافت مجوز ورود به ایالت مربوطه با توجه به نیاز آن ایالت میتواند مراحل ثبت شرکت را شروع کند .


تمکن مالی و مدیریت موفق

تمکن مالی و مدیریت موفق در کشور مبدا یکی از موارد حائز اهمیت است . شخص متقاضی میبایست در کشور مبدا به مدت حد اقل 3 سال بیزینس موفق داشته باشد و گردش حساب او نشان دهنده ی سود آوری وی در کسب و کار در کشور مبدا باشد ، در نظر داشته باشید هر شخص برای ثبت شرکت باید حداقل 100.000 دلار کانادا سرمایه داشته باشد و این مقدار به غیر از هزینه های مسکن ، خوراک ، پوشاک و … میباشد .لازم به ذکر است ارئه برگه تسویه ی دارایی و پرداخت مالیات به عنوان امتیاز برای فرد متقاضی محسوب میشود زیرا نشان دهنده موفقیت وی در کسب و کار و خوش حسابی با دولت در کشور مبدا میباشد.

 (طرح تجاری) Business plan

ارئه طرح تجاری یا بیزینس پلن مهمترین مرحله برای اجازه ثبت شرکت محسوب میشود. در یک طرح موفق متقاضی  باید به طور دقیق در رابطه با تمام جزئیات همراه با محاسبه ی دقیق و مرحله به مرحله ی طرح خود نشان دهد که میزان جذب سرمایه به چه صورت انجام شده و در بازه ی زمانی محدود و بلند مدت چه میزان درآمدی میتواند کسب کند .همچنین طرح تجاری ارائه شده باید برای دولت کانادا توجیه اقتصادی داشته باشد.

یکی دیگر از بخش های مهم بیزینس پلن کارآفرینی است که در هر ایالت قوانین مختلفی برای سرمایه گذاران خارجی وضع شده است ، به عنوان مثال در ایالت اونتاریو مدیر عامل شرکت موظف است در طول 2 تا 5 سال فعالیت خود 3 فرد کانادایی را استخدام کند اما در ایالت نوا اسکوشیا هیچ قانونی مبنی بر استخدام یک کانادایی وجود ندارد .همچنین باید در Business plan تمام ادعا های فرد متقاضی صادقانه و قابل اجرا  باشد .

 

 

راه های دیگر برای ثبت شرکت

راه های دیگری نیز برای ثبت شرکت در کانادا وجود دارد که در آن متقاضی میتواند به عنوان یک فرد حقوقی شرکتی را در کانادا تاسیس کند یا 51 درصد سهام یک شرکت کانادایی را خریداری کند .

Owner and operator

در این روش متقاضی میتواند 51 درصد یک شرکت را در کانادا خریداری کندکه در این صورت یک فرد حقوقی در کانادا محسوب میشود  و بعد خود را به عنوان یک نیروی متخصص و  شخصیت حقیقی دعوت به کار کند که البته در این روش وارد قوانین LMIA میشود . طبق قوانین LMIA شرکت در ابتدا باید  3 مرتبه  در نیازمندی های مشاغل درخواست استخدام را ثبت کند و در صورتی که شخصی دارای PR   ویا پاسپورت کانادایی جذب نشد با ارائه  مدارک اجازه دارد یک نیروی متخصص خارجی را جذب کند . پس از اثبات ، LMIA جوازی را به شرکت صادر میکند تحت عنوان LIMIA که با داشتن این مجوز شرکت میتواند یک نیروی خارجی را دعوت به کار کند .

Intera company transfer

افرادی که در ایران شرکت دارد میتوانند برای ارتقاع شرکت خود 51 درصد از سهام یک شرکت کانادایی را خریداری کنند و شرکت ایرانی را به عنوان مرکز فعالیت خود معرفی کند .در این صورت فرد متقاضی میتواند به عنوان یک مدیر و یا یک نیروی متخصص برای ارتقاع شرکت در کانادا بدون نیاز به جواز LMIA  فعالیت کند

اما در این روش متقاضی نباید کمتر از 1 سال در شرکت فعال در ایران سابقه داشته باشد و شرکت کانادایی به عنوان یک شخص حقوقی اجازه دارد شخص حقیقی را فقط برای یکسال دعوت کند و در صورت عملکرد مناسب شخص شرکت میتواند در پایان 1 سال دعوتنامه ی جدیدی صادر کند و در آن درخواست WORK PERMIT دوساله را ثبت کند . پس از گذشت 3 سال سابقه ی کار کانادایی شخص میتواند وارد رقابت اکسپرس انتری شود و از این طریق اقامت دائم کانادا را به دست آورد .

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید ...
×