برج ایفل

اگر در جهان از هر فردی سوال شود که سازه ای آهنی به نام ایفل در کجا قرار دارد به دلیل شهرت این برج همه با چشم بسته نام پاریس را بر زبان می آورند. این برج که نمونه کامل سازه مهماری و مهندسی شده است ، ایده ساختش در یک مسابقه نمایشگاه جهانی اکسپو پذیرفته شد و توسط طراحی معروف به نام گوستاو ایفل و همکارانش در سال 1889 ساختش به پایان رسید.

امروزه این برج به عنوان سمبل و نماد و هسته اصلی شهر پاریس شهر عشاق نام برده می شود که سالانه بسیاری از گردشگران از سرتاسر دنیا برای بالا رفتن از این برج و بازدید از این سازه فلزی به این کشور سفر می کنند .

این برج آهنی که همچنان سازه ای بلند در فرانسه(300 متر ارتفاع به 24 متر آنتن در بالای آن معادل یک ساختمان 81 طبقه) به حساب می آید، توسط سیصد کارگر سه میلیون و پانصد میخ پرچ ، شامل 038/18 قطعه فلز ساختمانی را به هم متصل کردند.

و در حال حاضر7300 تن فلز و وزن کلی 100/10 تن بر روی چهار پایه منحنی شکل استوارست که با قوس تا زیر پایه اصلی سازه متصل شده است و پس از هر بازسازی تعدا پله های آن تغییر کرده است که در حال حاضر بازدیدکنندگان با 1665 پله می توانند به بالای این برج بروند.

این سازه تا سال 1930 به عنوان بلندترین و مرتفع ترین سازه دنیا به شمار می رفت اما پس از اتمام ساخت آسمان خراشی در نیویورک با نام CHRYSLER رتبه دوم جهانی را اختصاص یافت.

بعد از ساخت این سازه  ، یکی از مهمترین مسائل اهمیت نگهداری این برج در مقابل عوامل زیست محیطی و زنگ زدگی این کشور بوده است و کارگران مجبور شدند که هر اینچ این سازه را بارها رنگ بزنند که به طور متوسط هر 7 سال یک بار این سازه آهنی به رنگ های مختلف بسته به موقعیت و شرایط موجود به رنگ های مختلفی (قرمز،زرد) تا کنون رنگ زده شده است ، در حال حاضراین برج قهوه ای برنزی رنگ است و هر بار 60 تن رنگ مصرف و یکسال فرایند رنگ زدنش طول می کشد.

جالب است بدانید هنگام وزش باد ، این برج 6تا7 سانت تکان میخورد و به دلیل آهنی بودن سازه هنگام گرما منبسط و هنگام سرما منقبض می گردد.

این برج از سه طبقه تشکیل شده است که به طور کلی شامل دو رستوران ، یک سالن ضیافت جهت برگزاری قرارهای کاری ، چندین بوفه و مغازه هایی جهت خرید سوغات می باشد.

گردشگران برای بالارفتن هم می توانند با پله از پلکان این برج بالا روند و هم با آسانسور(بالابر)

** به طور کلی برای بالارفتن و رسیدن به طبقه اول با بالارفتن 360 پله (حتی بدون استفاده از صف های طولانی آسانسور) که به صورت کف شیشه ایست می توانند به طبقه اول این برج بروند و چشم انداز زیبایی از شهر را مشاهده نمایند .در این طبقه رستوران ، سینما ، موزه ، دفاتر پستی و کتابخانه و مرکز تفریحی کودکان وجود دارد.

** گردشگران پس از طی کردن 704 پله می توانند به طبقه دوم برسند و با یک تلسکوپ مناظر زیبای پاریس را مشاهده کنند . همچنین رستوران معروف فرانسوی ژول ورن در این طبقه واقع شده است که مجهز به آسانسور اختصاصیست ، با چشم اندازی بی نظیر از سطح شهر ، میتوانید در کنار عزیزانتان به صرف نهار یا شام بپردازید.

** گردشگرانی که بخواهند از بالاترین قسمت برج یعنی طبقه سوم برج بازدید کنند با استفاده از آسانسور می توانند به این طبقه بروند و از سکوی بازدید برج به مشاهده فضای دیدنی از این ارتفاع از سطح شهر شوند.

امروزه افراد صاحب کار و مشاغل می توانند در سال همایش که در این طبقه ی برج (طبقه سوم) ، جلسات تجاری خود را در ارتفاع بالای از سطح زمین برگزار کنند .

ساعت بازدید از برج بسته به فصول سال متغیر است اما به طور کلی از صبح تا شب میزبان گردشگران از سرتاسر دنیا می باشد.

شایان ذکر است در سال 2002 ، روز 28 نوامبر ، آمار بازدیدکنندگان از برج ایفل به 200 میلیون نفر رسید و رکورد جهانی را شکست.

به طور کلی شمار گردشگرانی که بیشترین بازدید را داشتند  گردشگران ایتالیایی و اسپانیایی 8 درصد و مابقی آمریکایی ، آلمانی ، بریتانیایی و برزیلی بوده اند و تنها 10 درصد از مردم فرانسه از این برج سالانه بازدید می کنند

امروزه افراد صاحب کار و مشاغل می توانند در سال همایش این برج ، جلسات تجاری خود را در ارتفاع بالای از سطح زمین برگزار کنند .

امروزه می توان در دو رستوران این برج که یک رستوران به نام های ALTITUDE که در طبقه اول (95 متر بالاتر از سطح دریا) ورستوران فرانسوی گران قیمت و لوکسی به نام JELUS VERNE که مجهز به آسانسور اختصاصیست ، با چشم اندازی بی نظیر از سطح شهر ، میتوانید در کنار عزیزانتان به صرف نهار یا شام بپردازید.

امروزه برج ایفل همچنان به عنوان هسته اصلی و مرکزی شهر پاریس به حساب می آید و به طور میانگین 7 میلیون نفر بازدیدکننده را به سمت و سوی خود می کشاند به خصوص در شب با روشن شدن چراغ های این برج حدود 20000 حباب چراغ ، روشنایی و درخشش و چشم اندازی بی نظیری را از هر سمت شهر به خود جذب می نماید.

شایان ذکر است از زمان افتتاح این برج به طور کلی 250 میلیون نفر برای بازدید از این برج مشهور از سرتاسر دنیا آمار گرفته شده است اما در سال 2002 ، روز 28 نوامبر ، آمار بازدیدکنندگان از برج ایفل به 200 میلیون نفر رسید و رکورد جهانی را شکست

حقایق جالبی درباره این برج وجود دارد که گفتنش خالی از لطف نیست :

  • اولین چیزی که درباره برج ایفل می توان کلاهبرداری فردی به نام ویکتور لوستینگ را که زمانی برج ایفل به دلیل فرسودگی و قراضه شدن بنا بوده است که از سطح شهر برداشته شود و این فرد با ارائه یک سند جعلی و معرفی خود به عنوان یک مقام دولتی ، این برج را به دلالان آهن آلات اسقاطی فروخت و پول خود را دریافت کرد. هنگامی که دلالان جهت برداشتن زمان آهن های این برج به مقامات دولتی مراجعه کردند متوجه شدند که با چه حیله و فریبی از سوی این فرد مواجه شدند.
  • درطول جنگ جهانی دوم هیتلر دستور خراب کردن برج ایفل را صادر کرده بود که با مبارزان فرانسوی توانستند با قطع کابل آسانسور مانع فرمان او شوند .
  • در قرن بیستم در کنار این برج یک مرکز دائمی رادیویی ساخته شد و از برج ایفل به عنوان فرستنده رادیویی استفاده می گردید.
  • بر روی این سازه فلزی نام 72 نفر از دانشمندان و مهندسان و ریاضی دانانی را که در ساخت و راه اندازی این برج نقش داشتند حک شده است ، اما مدتی بعد به دلیل رنگ کردن این برج نام آن ها بر روی برج از بین رفت اما مدتی شرکتی تصمیم گرفت توسط مقامات این شهر مسئولیت و نگهداری این برج را برعهده بگیرند و دوباره اسامی این 72 نفر بر روی این برج حک شد.
  • جالب است بدانید هر 7 سال به طور میانگین برج ایفل به رنگ های مختلف رنگ می شود که هر بار 60 تن رنگ مصرف و یکسال فرایند رنگ زدنش طول می کشد.
  • همانطور که می دانید فرانسوی ها در زبان خود برای هر اجسام مذکر و مونث یاد می کنند و برج ایفل را بانوی آهنی برج می دانند.
  • در سال 1923 یک دوچرخه سوار به نام پیر لابریک از پله های این برج پایین آمد و در یک شرطبندی پیروز شد اما توسط پلیس محلی دستگیر شد .
  • یکی از بزرگترین و پرهزینه ترین تبلیغ های جهانی که در کتاب گینس هم ثبت شد ، مربوط است به تبلیغ شرکت خودروسازی سیتروئن که نام و لوگوش برروی برج ایفل نمایش داده می شد.
  • گوستاو ایفل طراح برج ایفل هنگام گوش کردن به سمفونی پنجم بتهوون جان خود را از دست داد.
  • بسیاری از خلبانان با هواپیما از زیر این برج گذر کردند اما در طی یک حادثه یکی از این افراد جان خود را از دست داد.

 

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید ...
×