انواع هتل

اغلب افراد هتلها را با توجه به تعداد ستاره های  آنها انتخاب می کنند در حالی که هتل ها براساس کاربردی که دارند به حدود 20 نوع تقسیم می شوند که هر کدام امکانات و مشخصات خاص خود را دارد و در ادامه به بررسی ازآنها می پردازیم.

هتل آپارتمان

ترکیبی از هتل و آپارتمان است . برای افرادی که قصد اقامت برای مدت بین چند روز تا چند ماه را دارند این امکان فراهم است که  بدون نیاز به قرارداد خاصی یک واحد آپارتمان را اجاره کنند  و از امکانات کامل آن استفاده کنند. همچنین در هتل آپارتمانها یک آشپزخانه کامل در اختیار مسافر قرار میگیرد.

  هتل پانسیون

هتل پانسیون  قوانین خاصی برای ورود و خروج و همچنین نوع غذا و نحوه سرو آن در سالن غذا خوری دارد . امکانات این نوع هتل ها محدود بوده و بیشتر شبیه اقامتگاههای دانشجویی هستند و معمولا به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره می شوند.

 

 هتل تفریحی

هتل های تفریحی یا ریزورت نوع خاصی از هتلها با امکانات کامل تفریحی هستند این نوع هتلها اغلب در جای خوش آب و هوا و دور از شلوغیهای شهر و معمولا در کنار اماکن تفریحی مانند سواحل ، چشمه های آبگرم ، پیست های اسکی و یا طبیعت بکر  بنا شده اند و مکان مناسبی را برای استراحت و تفریح میهمانان فراهم میکند. ریزورتها با توجه به موقعیت جغرافیایی که در آن بنا شده اند نامگذاری میشوند به عنوان مثال ریزورت ساحلی در کنار ساحل و ریزورت اسکی در قلب کوههای برفی  واقع شده است.

ریزورتها معمولا جهت رفاه کامل میهمانان  دارای  امکانات کامل از قبیل مراکز خرید ، رستوران و باشگاه های ورزشی هستند .

هتل کپسولی

این هتل ها بصورت یک اتاق کوچک انفرادی تهیه میشود که بیشتر برای افرادی که فقط به یک مکان برای خوابیدن نیاز دارند ساخته شده است هتلهای کپسولی برای اولین بار در ژاپن ساخته شدند که با استقبال بسیار زیادی روبرو شد . امکاناتی مثل سرویس بهداشتی و حمام مشترک  در این نوع هتل مشترک بوده و بعضی از هتلهای کپسولی  دارای استخر و رستوران نیز هستند.

هتل فرودگاهی

این هتل ها برای مسافرانی مناسب است که پروازشان به هر دلیلی تاخیر داشته و یا کنسل شده و به روز بعد مولول شده باشد همچنین افرادی که  دارای تایم ترانزیتی زیادی هستند میتوانند گزینه مناسبی باشد. در هتل فرودگاهی معمولا هزینه ها براساس ساعتی محاسبه می شوند . این اقامتگاهها در نزدیکی فرودگاهها ساخته می شوند و دارای ترانسفر بین فرودگاه و هتل می باشند.

بوتیک هتل

این نوع هتلها  با طراحی منحصربفرد و خاص با رنگ و لعاب جذاب در محله های شلوغ ساخته میشود. بوتیک هتلها هم به صورت مستقل فعالیت میکنند و هم ممکن است زیر مجموعه یک هتل بزرگ زنجیره ای باشند. اغلب معماری بوتیک هتلها متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم محلی ست که در آن بنا شده اند. تعداد اتاقهای هتل محدود بوده  (حداکثر 200 اتاق) معمولا این هتلها از امکانات خیلی لوکس برخوردار نیستند اما به دلیل فضای صمیمی و دلنشینی که دارند مسافران بسیاری را جذب میکنند.همچنین وجود رستورانهای فوق العاده با منوی غذایی بسیار متنوع جذابیت آنها را دوچندان کرده است.

متل

متلها معمولا در اطراف شهرها و یا در نزدیکی اماکن گردشگری در کنار جاده ها ینا میشوند که اغلب یک یا نهایتا دو طبقه هستند از مشخصه اصلی در طراحی متلها عدم وجود لابی در ورودی و عدم وجود راهرو بین اتاقهاست. یکی از مزایای اقامت در متلها  امکان دسترسی مستقیم از پارکینگ به اتاق است. با توجه به اینکه متل دارای امکانات خاصی نیستند ،   این مکان برای اقامت کوتاه مدت یک یا دو روزه استفاده می شود. البته نظافتچی و پذیرش همیشه در این نوع  اقامتگاه حضور داند.

هاستل

این اقامتگاه ها شباهت زیادی به مسافرخانه دارد و اغلب هر اتاق دارای 2 تا 8 تخت بوده و اتاق اختصاصی به مسافر تعلق نمیگیرد. همچنین آشپزخانه،  سرویس بهداشتی و حمام نیز در بیرون از اتاق و به صورت مشترک مورد استفاده قرار میگیرد. نکته جالب اینکه هاستلها یک مکان عمومی دارند که شباهت زیادب به لابی هتل دارد ولی با امکانات بسیار محدود که میهمانان میتوانند از این مکان برای معاشرت با افراد دیگر استفاده کنند. هاستل معمولا در مرکز شهر قرار دارند و برای افرادی که دنبال یک اقامتگاه با قیمت مناسب در مرکز شهر هستند گزینه مناسبی است.

هتل کنفرانس

مجهز بودن به امکانات پیشرفته سمعی بصری از مشخصه اصلی هتل کنفرانسها  محسوب میشود. این نوع هتلها  به صورت تخصصی جهت برگزاری مراسم و جلسات بزرگ طراحی شده اند و معمولا دارای اتاق های بزرگ با امکانات مناسب  هستند . همچنین از  امکانات تفریحی خوب و رستورانهای با کیفیت نیز برخوردار می باشند .

 

هتل مرکز گردهمایی

این هتل ها شباهت زیادی به هتل کنفرانسها دارند ولی در مقیاس بسیار بزرگتر که مورد توجه سازمانها و شرکتهای بین المللی هستند علاوه بر  امکانات  صوتی و تصویری پیشرفته ، مجهز به ویدئو پروژکتور و پرده اتوماتیک سن و نمایش با سیستم امنیتی بسیار بالا هستند و همچنین اغلب دارای سالن های  VIP با ورودیهای مجزا  نیز میباشند.همانطور که اشاره کردیم  قرارداد این هتل ها معمولا  با شرکتها و سازمانها بسته میشود و بصورت فردی امضاء نمیشود. این نوع هتل از رستورانهای خوب با منو غذایی متنوع برخوردار هستند.

هتل سوئیت

این هتل ها بصورت یک سوئیت کامل در اختیار مسافر قرار میگیرد  و همچنین امکان استفاده از آشپزخانه نیز برای مسافران  فراهم است.  معمولا اقامت در  این  نوع هتلها  به دلیل هزینه های مناسبتر نسبت به سایر اقامتگاهها مورد استقبال  افرادی قرار میگیرد که قصد اقامت بالای ده روز دارند .

هتل دو ستاره

با توجه به امکانات محدود در هتلهای دو ستاره هزینه اقامت در این نوع هتل بسیار پایین است و درنتیحه مورد استقبال افرادی است که به دنبال سفری با هزینه مناسب هستند. اکثر هتلهای دوستاره دارای اتاقهای تمیز با دکوراسیون  بسیار ساده هستند و از امکانات اولیه مانند مبلمان و تلویزیون و ..  برخوردار هستند. معمولا داخل هتلهای دو ستاره رستوران وجود ندارد اما اغلب این هتلها در مرکز شهر هستند و در محله هایی بنا شده اند که  اطراف آن رستورانهای زیادی داشته قرار گرفته باشد.

هتل سه ستاره

هتل های سه ستاره نسبت به هتل های دو ستاره امکانات و خدمات کاملتری را در اختیار میهمانان خود قرار میدهند. ورودی هتل های سه ستاره  معمولا دارای لابی نسبتا بزرگ و شیک هستند که معمولا  با گیاهان سبز و طبیعی تزئین شده اند و فضای دلنشینی را برای میهمانان فراهم نموده است. اتاقها نسبتا بزرگ و نسبت به هتلهای دو ستاره از امکانات مناسبتری برخوردار هستند. همچنین  دارای رستورانهای بسیار معمولی و در سطح متوسط هستند که اغلب در آنها فقط وعده صبحانه بصورت بوفه سرو میشود و امکانات سرو  نهار و شام را ندارند همچنین دراین هتل ها شخصی برای  حمل چمدان ها حضور ندارد.

 

هتل چهار ستاره

هتلهای چهار ستاره جزء هتل های لوکس محسوب میشوند و تفاوت زیادی با هتل پنج ستاره ندارند .لابی مجلل و بزرگ ، کادر مجرب و آموزش دیده ، امکانات تفریحی و ورزشی مناسب ، اتاقهای بسیار تمیز و بزرگ با دکوراسیون شیک و امکانات کامل ، حمام و سرویس بهداشتی تمیز همراه ست بهداشتی کامل در اتاق های هتل جزء ویژگی های این هتل ها می باشند. افرادی در هتل حضور دارند که مسئول حمل چمدان مسافر تا درب اتاق هستند. همچنین دارای رستورانهای لوکس با غذاهای متنوع هستند.

هتل پنج ستاره

لوکس ترین  نوع هتل که دارای خدمات عالی و  امکانات کامل و خاص  مطابق با استاندارد های بین المللی است . هتل های پنج ستاره دارای لابی بسیار شیک و مجلل، اتاق های بزرگ و سوئیت های متنوعی هستند و معمولا در مرکز شهر نزدیک به اماکن تفریحی ،گردشگری و تاریخی قرار گرفته اند .رستوران های لوکس با غذاهای بین المللی، سالن ورزشی ، سونا و جکوزی جزء امکانات هتل پنج ستاره  بوده و اتاقها دارای سرویس خواب و مبلمان با کیفیت عالی همچنین مجهز به دستگاه VCR  ، سیستم صوتی و تصویری کامل  ، مینی بار  که به صورت روزانه شارژ میشود، تلویزیون ، سرویس بهداشتی و حمام لوکس با ست بهداشتی کامل با کبفیت مرغوب (شامل: صابون،شامپو ،مسواک ، خمیردندان،حوله و دمپایی ) و  خط تلفن می باشد. سرویس دهی و نظافت اتاقها به صورت 24 ساعته توسط پرسنل مجرب انجام میشود و علاوه بر این کلیه پرسنل هتل دارای یونیفرم مشخص و با سطح آموزشی بسیار حرفه ای مشغول خدمات رسانی به میهمانان هستند. . همچنین جهت فراهم کردن آرامش و آسایش میهمانان داخل هتلهای پنج ستاره فروشگاهها و مغازه های مختلف احداث شده است.

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید ...
×