اقدامات آمریکا برای مبارزه با کرونا

در آمریکا، دولت ترامپ هنوز هیچ برنامه مشخصی برای مقابله با ویروس کرونا ارائه نکرده است و گزارش‌‌ها حاکی از آن است کاخ سفید بیشتر نگرانی‌های سیاسی و اقتصادی دارد. «پولیتیکو» در گزارشی نوشت ترامپ در یک نشست خصوصی ابراز نگرانی کرده است که این ویروس شانس انتخاب مجدد او را تحت تأثیر قرار دهد.

در همین حال، درخواست بودجه از طرف وزیر بهداشت ترامپ برای مقابله با ویروس کرونا با انتقاد هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها روبه‌رو شده است. الکس ایزار وزیر بهداشت آمریکا برای تولید واکسن و همچنین لوازم محافظتی همانند ماسک درخواست دو و نیم میلیارد دلار بودجه کرده است. نانسی پلوسی رئیس حزب دموکرات به این برنامه دولت واکنش نشان داد و گفت: شرم‌آور است، پیشنهاد آقای ترامپ ضعیف است و نمی‌تواند در مواجهه با این مسئله کارساز باشد. ما برای مبارزه با ابولا 5 میلیارد دلار تصویب کردیم. حالا آن‌ها در تلاشند که از بودجه ابولا بردارند و اینجا خرج کنند. از طرفی دیگر مشخص نیست ساخت واکسن ضدکرونا چقدر زمان ببرد اما حتی اگر ساخته هم شود وزیر بهداشت آمریکا گفته است:‌‌ نمی‌تواند تضمین کند که همه مردم قدرت مالی تهیه این واکسن را داشته باشند.

ناظران و متخصصان آمریکایی اقدامات دولت ترامپ برای مقابله با ویروس کرونا را سیاسی توصیف می‌کنند. دکتر دنا گریسون متخصص بیماری‌های اپیدمی در صفحه توئیتر خود نوشت: به‌عنوان پزشک که سال‌ها درباره درمان ابولا وقت صرف کرده‌ام، می‌دانم که ما نیاز به رهبری بر اساس واقعیت‌ها داریم نه بر اساس گرایش سیاسی تا یک واکنش جامعه را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا بسیج کند.

کرونا در آمریکا؛ ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای تسهیل مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا در آمریکا، در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

دولت آمریکا می‌تواند با اعلام وضعیت اضطراری تا ۵۰ میلیارد دلار را به اقدامات لازم برای مقابله با بحران اختصاص دهد.

با این اقدام مقررات بیمه درمانی سهلگیرانه‌تر می‌شود و ساخت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جدید و همچنین آزمایش‌ برای شیوه‌های درمانی جدید تسریع می‌شود.

تاکنون بیش از هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا تایید شده و بیش از ۴۰ نفر هم بر اثر این بیماری درگذشته‌اند.

پیش از این یک مقام بهداشتی ارشد در آمریکا اذعان کرد که این کشور در آزمایش‌های تشخیصی اولیه عملکرد مناسبی نداشته و برخی متخصصان هشدار دادند که احتمال دارد نظام سلامت آمریکا ساختار مناسبی برای مواجهه با شیوع کرونا نداشته باشد.

دموکرات‌ها در کنگره و همچنین مقام‌های ایالت‌هایی که عده بیشتری در آنها مبتلا شده‌اند خواهان اعلام وضعیت اضطراری بودند. این تصمیم کمک می‌کند افراد بیشتری مشمول بیمه دولتی شوند.

دونالد ترامپ تصمیم وضعیت اضطراری را در سخنرانی در کاخ سفید اعلام کرد.

آقای ترامپ در روزهای اخیر با این پرسش مواجه بوده که چرا خودش آزمایش کرونا نمی‌دهد، او در روزهای گذشته با افرادی که تست کرونایشان مثبت شده در تماس بوده است.

کرونا در آمریکا؛ ترامپ ورود از اروپا را برای یک ماه ممنوع کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه ۲۱ اسفند، دقایقی پس از ۹ شب به وقت شرق آمریکا، در یک نطق کوتاه تلویزیونی که از کاخ سفید به صورت زنده پخش شد، با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در آمریکا دستور داد برای مقابله با این ویروس از جمعه پیش‌رو به مدت یک‌ماه هیچ هواپیمایی از مبدا اروپا در خاک آمریکا اجازه فرود نخواهد داشت.

تصمیم ترامپ شامل بریتانیا نمی‌شود و هواپیماهایی که از این مبدا به آمریکا می‌آیند کماکان می‌توانند در آمریکا فرود بیایند.

رئیس جمهور آمریکا با اشاره به اینکه موقعیت کنونی در مقابله با ویروس کرونا به این شکل باقی نخواهد ماند و به گفته او این یک وضعیت «موقتی»‌ست به شهروندان آمریکایی اطمینان داد که این وضعیت بحرانی تمام خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا به اقدامات دولت برای کنترل مسافرانی که  از چین به آمریکا آمده بودند هم اشاره کرد و گفت که این اقدامات دولت نتیجه مثبتی داشته است.

دونالد ترامپ هم‌چنین از اختصاص بیش از هشت میلیارد دلار برای کمک به مقابله با این بحران در آمریکا نیز سخن گفت که مقامات دولت او پیشتر جزییات بیشتری از آن را در اختیار رسانه‌ها قرار داده بودند.

بسیاری پس از گماردن مایک پنس به عنوان رئیس مرکز مبارزه با کرونا در آمریکا نسبت به این انتخاب ترامپ انتقاد داشتند.

در یکی دو روز گذشته تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ که ناشی از ویروس کروناست در آمریکا از مرز هزارنفر گذشت. براساس آخرین آمارها ۳۷ نفر نیز در این کشور قربانی ویروس کرونا شده‌اند.

اجرایی شدن قانون فدرال استنفورد برای مقابله با کرونا در آمریکا

دونالد ترامپ در ارتباط با شیوع اپیدمی ویروس کرونا اعلام وضع فوق العاده کرده است.

این اقدام باعث به جریان افتادن لایحه موسوم به استَفورد خواهد شد که بر مبنای آن به منظور مقابله با پیامد کرونا میلیاردها دلار از بودجه امداد فوری در اختیار ایالات و دولت‌های محلی آمریکا قرار خواهد گرفت.

نهاد موسوم به آژانس مدیریت اضطرار، یا فیما مسئولیت هماهنگ کردن توزیع ۴۰ میلیارد دلار برای راه اندازی مراکز درمانی، نقل و انتقال بیماران و سایر خدماتی را برعهده دارد که درصورت پرشدن ظرفیت بیمارستان‌ها و پزشکان، مورد نیاز فوری باشد. پیش‌بینی های رسمی حاکی از آن است که افزایش چشمگیر موارد ابتلا به کووید ۱۹ مستلزم توجه فوری و اضطراری پزشکی خواهد بود.

پیشتر آقای ترامپ برای پرداخت خسارات ناشی از آتش سوزی در کالیفرنیا و سیل در مرکز ایالات متحده، از لایحه استفورد استفاده کرده است.

رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: ما تحت لوای لایحه استفورد، اختیارات فوری و گسترده‌ای داریم. مفاد آن را از بر هستم و اختیارات مرتبط به آن را می‌دانم. اگر لازم باشد کاری انجام بدهم، خواهم داد. اختیار انجام اقدامات بسیاری را دارم که مردم از آن بی خبرند.

تا کنون ۱۷۰۰ مورد ابتلا به بیماری تنفسی کرونا در ایالات متحده تثبیت شده است، هرچند مقامات بهداشتی شهرها و ایالات مختلف آمریکا معتقدند که موارد آلودگی به کرونا به خاطر نبود تسهیلات آزمایشی احتمالا به مراتب بیشتر از این است یا خواهد بود. تاکنون دست‌کم ۴۱ نفر بر اثرعوارض کرونا در آمریکا درگذشته‌اند.

اعلامیه پرزیدنت ترامپ در حالی منتشر شده که بیمارستان‌ها، پرستارها و پزشکان از جمله انجمن بیمارستان‌های آمریکا و انجمن پزشکی آمریکا برای هزینه بیمارانی که بیمه بهداشتی ندارند تقاضای کمک کرده‌اند.

مقامات ایالتی و محلی همچنین دستگاه رهبری ترامپ را تحت فشار گذاشته‌اند تا آزمایش کرونا را از اختیار تنها یک مرکز دولتی در آورده و کنترل آن را به مقامات محلی واگذار کند.

اندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک گفته است امکان ایجاد سریع  تعداد ۱۰۰۰ آزمایشگاه وجود دارد تا آزمایش‌ها به صورت گسترده‌تری آغاز شوند.

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید ...
×